Członkowie RPP zwracają uwagę na siłę złotego

Komentarze ekspertów

Umocnienie dolara amerykańskiego z ostatniego dnia szło w parze z przeceną aktywów uznawanych za bardziej ryzykowne. Przecena nie ominęła również złotego, który w relacji do dolara amerykańskiego osłabił się niemal o 1%.

Umocnienie dolara amerykańskiego z ostatniego dnia szło w parze z przeceną aktywów uznawanych za bardziej ryzykowne. Przecena nie ominęła również złotego, który w relacji do dolara amerykańskiego osłabił się niemal o 1%.

Wczorajszy dzień przyniósł dwie interesujące wypowiedzi członków RPP, którzy odnieśli się do siły polskiej waluty. Jerzy Żyżyński wyraził opinię, że – patrząc na parytet siły nabywczej –polska waluta ma dosyć dużą przestrzeń do umocnienia, zwrócił jednocześnie uwagę, że umocnienie krajowej waluty miałoby negatywny wpływ na eksport, co w jego opinii przełożyłoby się na wystąpienie deficytu w handlu.Komentarz Eryka Łona był dużo ostrzejszy. Zdaniem członka Rady, znanego z kontrowersyjnych opinii, dalsze umacnianie się polskiej waluty mogłoby być na tyle niekorzystne, że zasadnym mogłaby być obniżka stóp procentowych.

Dzisiejsze dane gospodarcze z kraju były wyjątkowo optymistyczne. Zgodnie z szacunkami dynamika wzrostu gospodarczego w 2017 r. wyniosła 4,6% i była wyraźnie wyższa niż ta z poprzedniego roku (2,9%). Przewyższyła również szacunki konsensusu ekonomistów (4,5%). Dane sugerują, że dynamika wzrostu w samym czwartym kwartale powinna wynieść ponad 5% rocznie – na odczyt za czwarty kwartał przyjdzie nam jednak poczekać do połowy lutego. Dane pokazały, że 2017 r. przyniósł największą roczną dynamikę konsumpcji od czasu ostatniego kryzysu finansowego. Konsumpcja pozostała głównym silnikiem polskiej gospodarki, wszystko jednak wskazuje na to, że po odbiciu w trzecim kwartale, pod koniec roku mieliśmy do czynienia z małym boomem w inwestycjach, których utrzymująca się niska dynamika przez wiele miesięcy była solą w oku wielu ekonomistów.SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY EURKurs EUR/PLN w poniedziałek umocnił się o 0,3%, wahając się w widełkach 4,13 - 4,15. Wczorajszy dzień był mieszany dla wspólnej waluty. Euro traciło w relacji do dolara amerykańskiego, zyskiwało natomiast w parze z funtem brytyjskim i złotym.

Dzisiejsze dane gospodarcze ze Starego Kontynentu do tej pory raczej sprzyjają wspólnej walucie. Styczniowe odczyty indeksów nastrojów konsumentów i biznesu dla strefy euro były nieco gorsze od oczekiwań, nadal jednak znajdują się w okolicy ostatnich maksimów.Dynamika wzrostu gospodarczego w strefie euro w czwartym kwartale zgodnie z oczekiwaniami wyniosła 2,7% w ujęciu rocznym, co daje 2,5% średniorocznego wzrostu PKB. Tym samym dynamika w strefie euro była wyższa niż w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Solidne dane stanowią oparcie dla wspólnej europejskiej waluty, która zyskuje po publikacji.Dzisiaj po południu poznamy jeszcze dane inflacyjne z Niemiec, które będą stanowić “przystawkę” przed jutrzejszymi wstępnymi szacunkami dla strefy euro.GBPKurs GBP/PLN w poniedziałek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,70 - 4,73. Zgodnie z podanymi wczoraj informacjami dotyczącymi okresu przejściowego po zakończeniu negocjacji z UE, proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wydłuży się co najmniej do 2020/21 r.USDKurs USD/PLN w poniedziałek umocnił się o 0,8%, wahając się w widełkach 3,32 - 3,36. Dolar amerykański wczoraj odrobił część strat z ostatniego tygodnia. Wczorajszy odczyt inflacji PCE nie przyniósł niespodzianek. Bazowy indeks wydatków konsumpcyjnych w grudniu pokazał dynamikę rzędu 1,5% rocznie.Dzisiejszy dzień, w przeciwieństwie do pozostałej części tygodnia nie jest zbyt obfity w istotne informacje z USA. Późnym popołudniem poznamy jedynie styczniowy odczyt indeksu zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board. Uwaga inwestorów powinna skupić się na jutrzejszym spotkaniu FOMC (które będzie ostatnim posiedzeniem, któremu przewodzić będzie Janet Yellen) oraz przede wszystkim na piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy.KLUCZOWE PUBLIKACJE14:00 - wstępne szacunki inflacji w Niemczech w styczniu16:00 - wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board w USA w styczniu16:30 - przemawia Mark Carney z BoE17:30 - przemawia Yves Mersch z EBC

Roman Ziruk

Ebury

Udostępnij artykuł: