Czy blockchain pozwoli na zdalne głosowanie akcjonariuszy na walnych zgromadzeniach?

Multimedia / Technologie i innowacje / Wydarzenia

Przelewy zagraniczne w jedną sekundę i możliwość zdalnego głosowania na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy zapowiada Grzegorz Kuliszewski, dyrektor sektora bankowego w IBM Polska w wywiadzie dla aleBanku.pl udzielonym podczas IV Kongresu Forum Technologii Bankowych.

#GrzegorzKuliszewski: Dzięki technologii #blockachian akcjonariusze będą mogli głosować z dowolnego miejsca #KDPW #KongresFTB @IBM_PL @GPW_WSExchange

World Wire – rozwiązanie oparte o technologię blockchain może już wkrótce być konkurencją dla SWIFT-a , który do tej pory umożliwia dokonywanie międzynarodowych przelewów.

Jak mówi Grzegorz Kuliszewski, dyrektor sektora bankowego w IBM Polska miesiąc temu została ogłoszona inicjatywa World Wire, która pozwoli na dokonywanie transakcji między bankami w czasie rzeczywistym.  W tym rozwiązaniu będzie wykorzystywana technologia blockchain.

Do inicjatywy przystąpiło 70 banków z całego świata, w tym jeden z Polski, ale przedstawiciel firmy IBM, na razie nie może zdradzić nazwy tego banku.

Grzegorz Kuliszewski zdradza, że IBM pracuje razem z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych nad rozwiązaniem, które umożliwi zdalne głosowanie nawet najdrobniejszym akcjonariuszom na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy.

Akcjonariusze będą mogli głosować z dowolnego miejsca. Jest to udogodnienie dla drobnych akcjonariuszy, lub dla akcjonariuszy, którzy mają małe udziały w wielu spółkach.

Projekt jest po pilotażu i czeka teraz na wdrożenie i odpowiednie regulacje.

Grzegorz Kuliszewski, Dyrektor Sektora Bankowego, IBM Polska

Grzegorz Kuliszewski, Dyrektor Sektora Bankowego, IBM PolskaRozmowa ze Studia aleBank.pl na IV Kongresie Forum Technologii Bankowych 2019#KongresFTB

Opublikowany przez aleBank.pl – Bankowość. Finanse. Samorząd. Środa, 3 kwietnia 2019

 

Więcej informacji z Kongresu Forum Technologii Bankowych 2019 >>>

Udostępnij artykuł: