Czy Kristalina Georgieva będzie szefem MFW?

Gospodarka

Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca MFW
Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca MFW

Bułgarka Kristalina Georgieva jest kandydatką Unii Europejskiej do zastąpienia Christine Lagarde na stanowisku dyrektora wykonawczego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

#WitoldGadomski: Jeżeli Georgieva zostanie dyrektorem wykonawczym MFW, będzie jedynym przedstawicielem Europy Środkowowschodniej, pełniącym tak wysoką funkcję w międzynarodowych instytucjach

Państwa członkowskie Unii wybrały ją w piątek 2 sierpnia,  po intensywnych negocjacjach i dwóch turach głosowania. Georgieva pokonała holenderskiego kandydata Jeroena Dijsselbloema.

Od 1946 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy miał 11 dyrektorów zarządzających. Wszyscy byli Europejczykami. Z kolei na czele Banku Światowego stali Amerykanie. Wprawdzie James Wolfensohn (stał na czele BŚ w latach 1995-2005) był Australijczykiem, zaś Jim Yong Kim (2012-2019) Koreańczykiem, ale obaj mieli obywatelstwo USA.

W styczniu 2019 roku po ustąpieniu Jim Yong Kim Bankiem Światowym przez 3 miesiące kierowała Georgieva, ale tylko tymczasowo. W kwietniu prezesem został ponownie Amerykanin David Malpass, który wcześniej był podsekretarzem skarbu do spraw międzynarodowych w administracji Trumpa.

To, że Amerykanie i Europejczycy dzielą między sobą najważniejsze funkcje w dwu instytucjach powstałych podczas konferencji w Bretton Woods, wynika z tradycji, a nie z zapisów statutowych.

W 2011 roku po rezygnacji w atmosferze skandalu Dominique Strauss-Kahn z funkcji dyrektora wykonawczego MFW o stanowisko to ubiegał się Stanley Fischer, były prezes Banku Izraela oraz wiceprezes Rezerwy Federalnej USA. Miał obywatelstwo izraelskie i amerykańskie i to było jedną z przyczyn, dla których przegrał rywalizację z Christine Lagarde.

Drugą przyczyną był jego wiek. Tradycyjnie limit wieku kandydatów na szefów MFW wynosi 65 lat, choć w wielu bankach centralnych pracują znacznie starsi finansiści. Alan Greenspan miał 61 lat, gdy zostawał szefem Rezerwy federalnej USA i 80, gdy z funkcji odchodził.

Georgieva też przekroczyła limit wieku – ma 66 lat. Ma duże doświadczenie w instytucjach międzynarodowych. W Banku Światowym na różnych stanowiskach pracowała w latach 1993–2010, zaczynając od ekonomisty ds.  środowiska, a w 2008 roku awansowała na stanowisko wiceprezesa korporacyjnego.

Była też komisarzem Unii Europejskiej ds. współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego, a także wiceprzewodniczącą Komisji ds. budżetu i zasobów ludzkich.

We wrześniu 2016 bułgarski rząd wysunął jej kandydaturę na stanowisko sekretarza generalnego ONZ, ale przegrała rywalizację z António Guterresem.

Jeżeli zostanie dyrektorem wykonawczym MFW, będzie jedynym przedstawicielem Europy Środkowowschodniej, pełniącym tak wysoką funkcję w międzynarodowych instytucjach.

Tyle, że jej wybór wcale nie jest przesądzony. Od 1946 roku, gdy wybrano pierwszego dyrektora wykonawczego MFW (został nim Belg Camille Gutt) świat się bardzo zmienił, a znaczenie Europy relatywnie zmalało, przede wszystkim na korzyść Azji.

Tak więc wybór dokonany przez Unię Europejską nie musi być zatwierdzony przez wszystkich członków MFW.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: