Czy na lokatach krótkoterminowych da się zarobić?

Komentarze ekspertów

Lokaty krótkoterminowe to depozyty zawierane na okres krótszy niż 12 miesięcy. Obecnie na rynku można znaleźć nawet takie lokaty, których czas trwania rozpoczyna się np. od kilku bądź kilkunastu dni. Czy na tego typu depozytach można zarobić i kogo w szczególności mogą one zainteresować? Kiedy inwestycja na kilka lub kilkanaście dni będzie miała sens i przyniesie zarazem Klientowi wymierne korzyści?

Lokaty krótkoterminowe to depozyty zawierane na okres krótszy niż 12 miesięcy. Obecnie na rynku można znaleźć nawet takie lokaty, których czas trwania rozpoczyna się np. od kilku bądź kilkunastu dni. Czy na tego typu depozytach można zarobić i kogo w szczególności mogą one zainteresować? Kiedy inwestycja na kilka lub kilkanaście dni będzie miała sens i przyniesie zarazem Klientowi wymierne korzyści?

Na rynku depozytów bankowych mamy lokaty różniące się od siebie pod wieloma względami. Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru, na jaki zwracamy uwagę jest oczywiście czas trwania, na jaki zakładamy daną lokatę. Jest to bardzo ważna kwestia, biorąc pod uwagę fakt, iż zamrażamy na ten okres swoje oszczędności. Jeśli zatem nie chcemy zamrażać ich np. na kilka lat, warto pomyśleć o lokatach krótkoterminowych, które stanowią wygodną formę inwestowania, pozwalającą w szybkim czasie odzyskać wniesiony kapitał i dodatkowo zyskać zarobione odsetki. Dużym plusem lokaty krótkoterminowej, jest również bezpieczeństwo depozytowe oraz brak ryzyka utraty środków. Ponadto, istotną ich zaletą jest także ochrona kapitału przed skutkami inflacji.

Kiedy nam się to opłaci?

Jeśli już zdecydujemy się na to, aby dokonać alokacji swoich oszczędności na depozycie krótkoterminowym, warto jeszcze prześledzić ogólnodostępne rankingi lokat i porównać ich oprocentowanie, aby wybrać dla siebie najlepszą opcję. Z racji na dużą konkurencję pomiędzy instytucjami finansowymi, czasem możemy trafić na promocyjne oferty, które pozwolą nam wypracować godziwy zysk w krótkim okresie czasu. Należy jednak pamiętać, że niektórych lokat w rankingach nie znajdziemy. Wynika to z faktu, iż niektóre lokaty mają na tyle nietypową konstrukcję, że trudno byłoby je włożyć do jednego "koszyka" z innymi produktami.

W czasie gdy podnoszone zostają rynkowe stopy procentowe depozytów, lokaty krótkoterminowe są wtedy najbardziej opłacalne dla klienta. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w przypadku lokat długoterminowych, które charakteryzują się stałym oprocentowaniem, znamy wysokość zysku jaki otrzymamy na koniec. Jeśli w trakcie ich trwania, oprocentowanie depozytów wzrośnie, to lokata ta, nie będzie już tak opłacalna. Natomiast lokaty krótkoterminowe, pozwalają na bardziej płynne i kreatywne zarządzanie swoimi oszczędnościami a dodatkowo mamy gwarancję szybkiego zwrotu z inwestycji, co stanowić może dobrą asekurację w przypadku pogorszenia się naszej sytuacji finansowej.

Dla kogo depozyty krótkoterminowe?

Lokaty krótkoterminowe to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą, bądź nie mogą sobie pozwolić na długofalowe inwestycje tylko w jeden produkt finansowy. To m.in. z takiego powodu, z tego typu lokat korzystają właśnie przedsiębiorstwa, które nie mają za wiele czasu na obracanie kapitałem zakładowym. Jest to jednak jednocześnie dobre rozwiązanie dla osób prywatnych, które coraz częściej decydują się na taki rodzaj oszczędzania. To warty uwagi sposób, dzięki któremu dokonamy dywersyfikacji swojego kapitału i będziemy mogli zainwestować go np. w kilka lokat jednocześnie. W efekcie, gdy lokaty będą kończyły się w różnych następujących po sobie terminach, my zachowamy płynność finansową.

Przykład

Z reguły, lokaty krótkoterminowe dostępne na polskim rynku, w większości przypadków charakteryzują się nieco niższym poziomem oprocentowania w porównaniu do depozytów długoterminowych. Czasem można znaleźć jednak wyjątki...

Do oferty w Toyota Bank dodaliśmy nową lokatę krótkoterminową Plan Depozytowy na okres 22 dni, której stałe oprocentowanie wynosi 3,5%. Lokatę22 można otworzyć na kwotę 22 000 zł, a kapitalizacja odsetek przyznawana jest zaraz na koniec okresu jej trwania. Jedynym warunkiem uprawniającym do jej założenia, jest posiadanie bądź założenie dowolnego konta, które oferujemy. Jeden klient może otworzyć maksymalnie 5 lokat na łączną kwotę 110 000 zł. Depozyt można odnowić zarówno z kapitałem i odsetkami łącznie, jak również z samym kapitałem, a odsetki pozostawić wówczas na koncie bankowym. Lokata na 22 dni to atrakcyjny produkt oszczędnościowy w dobie, kiedy stopy procentowe nadal utrzymują się na niskim poziomie. Wpłacając środki na niecały miesiąc, klienci mają zagwarantowany wysoki zwrot z zainwestowanych środków, na który najczęściej można liczyć jedynie w przypadku depozytów długoterminowych.

Ireneusz Wojciechowski
Dyrektor Departementu e-bank
Toyota Bank Polska

Udostępnij artykuł: