Czy pamiętasz jeszcze ten bank?

Przemysław Szubański

Po roku 1989 nastąpił wysyp prywatnych banków. Wiele z nich było zbyt słabych, żeby się utrzymać. Czy ktoś jeszcze je pamięta?

Przemysław Szubański
Przemysław Szubański, "Parkiet", fot. Krzysztof Skłodowski "FOTORZEPA"

Po roku 1989 nastąpił wysyp prywatnych banków. Wiele z nich było zbyt słabych, żeby się utrzymać. Czy ktoś jeszcze je pamięta?

#PrzemysławSzubański: Czy ktoś jeszcze pamięta #BankLeonard? @nbppl

Za chwilę zamiast BGŻ BNP Paribas zostanie tylko BNP Paribas. Zniknie skrót BGŻ, kojarzony od 1975 roku z bankowością spółdzielczą (i również z restrukturyzacją tego banku w latach 90.).Niedawno zamiast BZ WBK pojawiła sie nazwa Santander. Czy ktoś jeszcze pamięta, że w 1988 r. - a więc już 30 lat temu - rozpoczęło się wydzielanie z NBP dziewięciu banków komercyjnych: Państwowego Banku Kredytowego w Warszawie, Banku Gdańskiego, Banku Śląskiego w Katowicach, Banku Przemysłowo-Handlowego w Krakowie, Banku Depozytowo-Kredytowego w Lublinie, Powszechnego Banku Gospodarczego w Łodzi, Wielkopolskiego Banku Kredytowego w Poznaniu, Pomorskiego Banku Kredytowego w Szczecinie i Banku Zachodniego we Wrocławiu? Że WBK przejął Bank Zachodni, łącząc obie nazwy?

Przejęcia, konsolidacje...

Z tej dziewiątki (a później "10" - w 1993 r. wydzielono jeszcze Polski Bank Inwestycyjny) pozostała już tylko nazwa "Bank Śląski" jako własność holenderskiego ING. Pozostałe zostały przejęte, skonsolidowane - pamięta się może jeszcze nazwę BPH, bo połączenie jego wydzielonej części z Alior Bankiem nastąpiło w 2016 r.Po roku 1989 nastąpił wysyp prywatnych banków: - w końcu 1991 działało ich już 71, na początku 1998 r. - 84. Wiele z nich było zbyt słabych, żeby się utrzymać - pierwszy upadł w 1993 r. Czy ktoś jeszcze pamięta Bank Leonard? A Pierwszy Komercyjny Bank w Lublinie? Słynna instytucja Davida Bogatina, drugi w Polsce prywatny bank, którego akcje NBP (w 1993 ustanowił zarząd komisaryczny nad bankiem) sprzedał Powszechnemu Bankowi Kredytowemu.Człowiek, który wcześniej akcje kupił od Bogatina - Tadeusz Olczak - latami walczył z NBP o zwrot banku, skarżąc wreszcie skarb państwa i żądając miliarda złotych odszkodowania. Cała sprawa zginęła w pomroce dziejów.

Zostały najstarsze nazwy

Historię polskiego systemu bankowego podtrzymują dziś już tylko cztery banki. Najstarszy, założony w 1870 r. Bank Handlowy (chociaż dla wielu klientów to już Citibank), Pocztowa Kasa Oszczędności (od 1950 r. Powszechna Kasa Oszczędności, teraz już tylko PKO Bank Polski), Bank Gospodarstwa Krajowego, utworzony w 1924 roku, i wreszcie Bank Polska Kasa Opieki SA (od 1929 r.), krótko UniCredit, teraz znów Pekao.A ja z łezką w oku wspominam działalność Kredyt Banku, Martynę Lisiecką-Klinz, szefową rady nadzorczej Prosper Banku, która w 1990 r. otrzymała tytuł Miss Business,  i wiele innych instytucji - często bankowych efemeryd.
Udostępnij artykuł: