Czy startupy się skończą? Sebastian Kulczyk na LSE Polish Economic Forum: nastąpi coraz lepsza selekcja naturalna

Technologie i innowacje / Wydarzenia

Dostępność technologii i coraz niższe koszty sprawiają, że coraz więcej osób może rozpoczynać działalność w formie startupów i trend ten z pewnością zostanie utrzymany, przy czym na pewno nastąpi coraz lepsza selekcja naturalna takich projektów, uważa prezes Kulczyk Investments Sebastian Kulczyk.

Mężczyzna na tle napisu startup
Fot Pixabay.com

Dostępność technologii i coraz niższe koszty sprawiają, że coraz więcej osób może rozpoczynać działalność w formie startupów i trend ten z pewnością zostanie utrzymany, przy czym na pewno nastąpi coraz lepsza selekcja naturalna takich projektów, uważa prezes Kulczyk Investments Sebastian Kulczyk.

Sebastian #Kulczyk na #PEF2018: nie do końca zgodzę się z tym, że #startupy same w sobie się skończą, tylko na pewno nastąpi coraz lepsza selekcja naturalna #KulczykInvestments @lsepbs

- Czy startupy się skończą? Myślę, że nie, bo następuje niesamowita demokratyzacja rynku i tego, co można zrobić. Dziś poprzez dostępność technologii i coraz niższe koszty coraz więcej osób może zacząć produkować pewne dobra czy usługi - to wcześniej nie było możliwe. Dlatego nie do końca zgodzę się z tym, że startupy same w sobie się skończą, tylko na pewno nastąpi coraz lepsza selekcja naturalna - powiedział Kulczyk podczas konferencji prasowej w czasie VII edycji Polish Economic Forum 2017 (PEF) w Londynie, zorganizowanego przez polskich studentów z London School of Economics (LSE), zrzeszonych w "LSE SU Polish Business Society".- Startupy to nisza, którą się oczywiście interesuję, ale bardziej skupiam się na spółkach, które już mają jakiś model biznesowy, które szukają finansowania w kolejnych rundach, które są bardziej zaawansowane, mają silniejszą pozycję rynkową - dodał Kulczyk.

Zwycięzca pierwszej edycji Start-up challenge

Podczas Forum ogłoszono zwycięzcę pierwszej edycji Start-up challenge - konkursu organizowanego przez LSE Polish Business Society.Do stworzenia nowej inicjatywy - "Start-up challenge", organizatorów LSE Polish Economic Forum, zainspirowała historia Sebastiana Kulczyka i Michała Borkowskiego z Brainly, którzy dzięki udziale w zeszłorocznej edycji konferencji nawiązali współpracę biznesową.- Celem konkursu jest udzielenie wsparcia mentorskiego start-upowi, który ma największy potencjał do odniesienia sukcesu na polskim i światowym rynku - wyjaśniają Filip Adamowicz i Cezary Hanczarek, koordynatorzy projektu.Zwycięzcą pierwszej edycji konkursu została firma TensorFlight. Stworzyła program umożliwiający automatyczną analizę zdjęć satelitarnych, lotniczych i z poziomu ulicy, w celu udoskonalenia, dotychczas powolnego i kosztownego, procesu inspekcji nieruchomości.Nagrodę główną jest wejście do finału konkursu CVC Young Innovator Awards, pakiet doradztwa marketingowego od Arskom Group oraz wakacje dla dwóch osób w hotelu El Gouna w Egipcie wraz z kursem wakeboardingu. 

Zmierzyli się ze sobą autorzy 5 najlepszych pomysłów

Podczas LSE Polish Economic Forum 2018, odbył się finał konkursu, w którym w formie Dragons' Dena zmierzyli się ze sobą autorzy 5 najlepszych pomysłów, wyłonieni spośród ponad 40 zgłoszeń: Gandee to platforma internetowa, wspierająca deweloperów AI w szybszym i sprawniejszym budowaniu produktów poprzez zwiększenie dostępności danych; Love the dress, wirtualna wypożyczalnia sukienek, oferuje pożyczenie kreacji od najlepszych polskich i światowych projektantów za procent pierwotnej ceny. Z kolei TransferStarter, czyli internetowy portal crowdfundingowy, umożliwia finansowanie transferów piłkarskich przez fanów piłki nożnej, a Flymble to platforma pozwalająca na zakup biletu lotniczego za jedną dziesiątą jego ceny oraz rozłożenie spłaty pozostałej części na mniejsze miesięczne raty. Program TensorFlight wprowadza automatyczną analizę zdjęć satelitarnych, lotniczych i z poziomu ulicy, w celu udoskonalenia, dotychczas powolnego i kosztownego, procesu inspekcji nieruchomości, która jest konieczna przy wycenie polisy przez towarzystwa ubezpieczeniowe.Prezentacje finałowych konceptów oceniło jury, w którego składzie znaleźli się: Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments; Wojciech Szaniawski, prezes Arskom Group; Tytus Cytowski, założyciel Cytowski&Partners; Krzysztof Krawczyk, partner zarządzający CVC Capital Partners; Jan Habermann, partner założyciel Credo Ventures; Karol Górnowicz, CEO Skriware oraz Marcin Kowalik, założyciel oraz partner zarządzający Black Pearls.Z decyzją jurorów zgodzili się uczestnicy LSE Polish Economic Forum, którzy jako swojego faworyta wytypowali ten sam zespół. W ramach nagrody publiczności TensorFlight otrzyma wsparcie konsultanta Bain&Company Polska. Zwycięskiemu startupowi zostały dodatkowo przyznane jeszcze dwa wyróżnienia od sponsorów konkursu. Black Pearls VC zapewni TensorFlight wejście do programu akceleracyjnego, w którym do wygrania jest 200 tys. zł, a Skriware zorganizuje właścicielom sesję mentorską z CEO, Karolem Górnowiczem.Firma Arskom Group postanowiła wyróżnić dodatkowo dwa zespoły, czyli Transfer Starter i Love the dress, które otrzymają konsultacje w obszarze marketingu strategicznego.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: