Czym jest lokata rentierska i gdzie jej szukać?

Finanse i gospodarka

Lokata rentierska od standardowych depozytów różni się głównie tym, że zamiast otrzymania całości odsetek po zakończeniu umowy lokaty, jak to ma miejsce w przypadku zwykłych depozytów terminowych, klient otrzymuje pewną część odsetek w regularnych odstępach, na przykład co miesiąc. Dzięki takiemu rozwiązaniu, posiadacz depozytu zapewnia sobie dodatkowy i regularny dopływ środków.

Lokata rentierska ma szczególnie sens w przypadku długoterminowego lokowania większych kwot – mówi Mikołaj Fidziński, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl – Z tego względu oferowane są one przede wszystkim klientom bankowości prywatnej, którzy dysponują sporą ilością wolnych środków. Przykładowo, w Noble Banku na 3-letniej Lokacie Rentierskiej Gold IX można zarobić nawet do 4,30 proc. w skali roku, ale ulokować należy minimum 500 tys. zł. Warto również pamiętać, że w przypadku tak dużych kwot znacznie łatwiej o możliwość negocjowania oprocentowania.

Spore zyski, które można uzyskać w przypadku trzymania pieniędzy na lokacie rentierskiej, wynikają z faktu, że posiadacz depozytu, niejako wynajmuje swoje pieniądze bankowi, za co dostaje stałą miesięczną pensję. Największą zaletą tego rozwiązania jest regularny dopływ gotówki, który zasila nasze podstawowe konto bankowe. Takie pieniądze można traktować jako dodatkową formę stałego wynagrodzenia, która pozwala zaplanować oraz zorganizować codzienne wydatki.

Jednak jak wskazuje ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl często propozycje banków skierowane do klientów indywidualnych, odbiegają od standardowego celu produktu, jakim jest długoterminowe lokowanie dużych kwot pieniędzy. Często proponowane lokaty rentierskie nie trwają dłużej niż rok, a otworzyć je można już często od 1 tys. zł. Przykładem są Lokata Słodki Zysk w Banku Millennium czy Lokata Inwestor Ekstra w BNP Paribas.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że zysk z lokaty na 5 tys. zł o oprocentowaniu 2,50 proc. brutto to raptem 8,44 zł, od razu widzimy, że nie można mówić tutaj o comiesięcznym, wyraźnym zasilaniu budżetu – komentuje Mikołaj Fidziński.

Oczywiście należy pamiętać, że aby korzystać z mechanizmu otrzymywania comiesięcznych odsetek wcale nie trzeba zakładać lokaty rentierskiej. Każdy może skonstruować podobny depozyt samodzielnie. Wystarczy założyć lokatę na miesiąc czy trzy miesiące, która automatycznie się odnawia, a odsetki wpływają na konto bankowe.

Źródło: COMPERIA.PL S.A.

Udostępnij artykuł: