Czyste Powietrze, do programu zgłosiło się 8 banków

Bankowość spółdzielcza / ESG

Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB – to banki, które jako pierwsze chcą wprowadzić ścieżkę kredytową w programie „Czyste Powietrze”, poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ochrona środowiska
Fot. stock.adobe.com/lassedesignen

Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB – to banki, które jako pierwsze chcą wprowadzić ścieżkę kredytową w programie „Czyste Powietrze”, poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w porozumieniu z funduszami wojewódzkimi, nabór banków do programu „Czyste Powietrze” zakończył się 23 lutego br.

Złożono osiem aplikacji i wszystkie uzyskały pozytywne decyzje. W pierwszej połowie kwietnia planowane jest podpisywanie pierwszych umów o współpracy między NFOŚiGW, wfośigw a bankami.

Banki, które zgłosiły się do programu dysponują łącznie kilkoma tysięcami placówek, w których Polacy będą mogli skorzystać z nowego kredytu antysmogowego. Współpraca z bankami ułatwi dostęp do dofinansowania na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych.

Czytaj także: Mapy, które pomagają programowi Czyste Powietrze

1,5 mld złotych w dyspozycji banków

W latach 2021-2022 banki będą dysponować łącznym limitem środków 1,5 mld zł, w ramach których przekazywać będą do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem „Czyste Powietrze”.

Warto przypomnieć, że przygotowywana ścieżka bankowa w „Czystym Powietrzu” przewiduje objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dzięki gwarancjom BGK banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji m.in. przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Czytaj także: Bank Światowy sugeruje zmiany w programie Czyste Powietrze

Wnioski o kredyty i dotacje od połowy roku

Wśród banków, które przystępują do programu znajduje się Bank Polskiej Spółdzielczości i całe zrzeszenie BPS. Prezes Banku BPS, Artur Adamczyk, na gorąco skomentował dla aleBank.pl ogłoszoną właśnie informację NFOŚiGW:

-Cieszę się, że Zrzeszenie BPS uzyskało pozytywną decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i może przystąpić do Programu Czyste Powietrze. Zrzeszenie BPS to 325 Banków Spółdzielczych w całej Polsce, dysponujących ponad 2 200 placówkami zlokalizowanymi głównie w mniejszych miejscowościach i na obszarach wiejskich.

To właśnie na tych terenach przeważa budownictwo jednorodzinne, a rozwiązania takie jak wymiana pieca do centralnego ogrzewania wymagają dodatkowego wsparcia finansowego. Dlatego zabiegaliśmy o dołączenie do Programu Czyste Powietrze.

Wśród klientów Zrzeszenia BPS wielu jest zainteresowanych sprawami ekologii, przede wszystkim jednak zależy im na konkretnych oszczędnościach, które przynoszą nowoczesne systemy grzewcze czy termomodernizacja - powiedział prezes Artur Adamczyk.

Zdaniem Mirosława Skiby, prezesa Zarządu SGB-Banku SA dzięki współpracy z NFOŚiGW klienci banków zrzeszonych w grupie SGB będą mogli łatwiej podjąć decyzje skutkujące poprawą jakości powietrza:

-Doskonale wiemy, jak duże znaczenie dla naszego życia ma jakość powietrza, którym oddychamy. Wielokrotnie spotykamy się z informacjami o przekroczonych normach, wręcz katastrofalnej sytuacji dotyczącej zanieczyszczeń… Programy takie jak „Czyste powietrze” umożliwiają naszym klientom na dokonanie konkretnych inwestycji – np. zakup nowego pieca grzewczego. - mówi prezes SGB-Banku SA, i dodaje:

-Dzięki dofinansowaniu nasi klienci łatwiej podejmują decyzje o wymianie starego sprzętu na nowy, bardziej ekologiczny. Naszym klientom chcemy przekazać, że razem z Bankami Spółdzielczymi SGB dokonają inwestycji, które nie tylko wpłyną pozytywnie na środowisko, ale tym samym poprawią jakość ich życia.

Mirosław Skiba podkreśla:

-W Grupie SGB wspieramy inwestycje proekologiczne, wierzymy bowiem, że wszyscy musimy dbać o otoczenie, w którym żyjemy. Wiedzą o tym także nasi klienci, którzy coraz częściej zainteresowani są pozyskaniem finansowania na piece, czy termomodernizację budynków. Dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nasi klienci będą mieli jeszcze łatwiejszy dostęp do środków na inwestycje modernizacyjne.

Kolejne banki komercyjne rozważają dołączenie do systemu wdrażania powszechnego kredytu antysmogowego jeszcze w tym roku

-Biznes musi być odpowiedzialny. Za ludzi, którzy żyją wokół i za środowisko, w którym wszyscy żyjemy. Dlatego bez żadnych wątpliwości przyłączyliśmy się do programu „Czyste powietrze”, żeby wreszcie skutecznie zwalczyć problem smogu – mówi Przemysław Przybylski, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Credit Agricole, odpowiedzialny za koordynację aktywności CSR w tym banku.

Jak informuje NFOŚiGW pierwsze wnioski o kredyt na cele zgodne z programem „Czyste Powietrze” i dotację na częściową jego spłatę będzie można złożyć w bankach w połowie tego roku.

Polacy otrzymają informacje o programie „Czyste Powietrze” oraz pomoc w złożeniu wniosku o kredyt i dotację na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu u swoich doradców w bankach.

Z rozmów ze Związkiem Banków Polskich – partnera NFOŚiGW we wdrożeniu programu „Czyste Powietrze” – wynika, że kolejne banki komercyjne rozważają dołączenie do systemu wdrażania powszechnego kredytu antysmogowego jeszcze w tym roku.

Czytaj także: Czyste Powietrze, jak usprawnić program?

Udostępnij artykuł: