Czyste Powietrze: porozumienia w ramach programu podpisało 1000 gmin

ESG / Samorządy

Porozumienia w ramach programu "Czyste Powietrze" podpisało już 1 000 gmin, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dym z komina domu
Fot. stock.adobe.com/Grzegorz Polak

Porozumienia w ramach programu "Czyste Powietrze" podpisało już 1 000 gmin, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

"Świętochłowice to 1 000. gmina, podpisująca porozumienie z WFOŚiGW w programie "Czyste Powietrze". Dzięki zawartym porozumieniom gminy ułatwiają mieszkańcom dostęp do programu, co usprawnia proces jego wdrażania na ich terenie i poprawia jakość życia Polaków" - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, cytowany w komunikacie.

"Poprawa jakości powietrza to nasz wspólny cel. Dlatego wprowadziliśmy szereg usprawnień do programu "Czyste Powietrze", aby ułatwić Polakom korzystanie z niego.

"Nasze działania pozwolą na jeszcze sprawniejszą realizację programu, przynosząc jednocześnie wymierne korzyści dla poprawy stanu naszego środowiska i jakości powietrza" - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Wprowadzone usprawnienia programu

Wprowadzone usprawnienia programu - m.in. uproszczenie zasad przyznawania dotacji, skrócenie czasu rozpatrywania wniosków, możliwość składania wniosku online, integracja z programem "Mój Prąd" czy podwyższenie dotacji dla najuboższych - spowodowały większą liczbę składanych wniosków o dofinansowanie wymiany tzw. "kopciuchów".

Czytaj także: Bank Światowy sugeruje zmiany w programie Czyste Powietrze >>>

"Porównując dane z grudnia 2019 r. do tego samego okresu w 2020 r. widzimy ponad dwukrotny wzrost liczby złożonych wniosków o dofinansowanie dla budynków istniejących. To pokazuje, że wprowadzone przez nas zmiany przynoszą zamierzony efekt" - wskazał Kurtyka.

Ponad 100 mld zł na poprawę jakości powietrza

Realizując program "Czyste Powietrze" przeznaczymy na poprawę jakości powietrza ponad 100 mld zł.

"Dotychczas w jego ramach złożono już ponad 200 tys. wniosków, co przekłada się na realną pomoc dla 200 tys. gospodarstw domowych, czyli dla ponad pół miliona mieszkańców Polski" - dodał pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Na 2021 r. zaplanowano prace nad dalszym rozwojem, przyśpieszeniem wdrażania i kolejnymi uproszczeniami programu "Czyste Powietrze".

W połowie 2021 r. ruszy ścieżka bankowa

"W połowie 2021 r. ruszy ścieżka bankowa. Z kolei nabór do programu "Stop Smog" rozpocznie się na przełomie lutego i marca. Dodatkowo przygotowujemy ogólnopolską kampanię informacyjno-promocyjną programu" - wyjaśnił Kurtyka.

Czytaj także: Czyste Powietrze: banki mogą dołączać do programu do 23 lutego >>>

"Nie wyobrażam sobie realizacji programu "Czyste Powietrze" bez współpracy z samorządami. Cieszę się, że już tysiąc gmin zadeklarowało chęć pomocy swoim mieszkańcom w sięganiu po dotacje na wymianę starych kopciuchów. Pakiet korzyści czeka na wszystkie gminy, które do końca lutego zgłoszą się do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska, a do końca maja 2021 r. podpiszą porozumienie o współpracy przy programie. To bilet do dodatkowych korzyści dla samorządów: do 30 tys. zł na uruchomienie i prowadzenie przez rok punktu informacyjno-konsultacyjnego 'Czystego Powietrza', bonusy za złożone wnioski, w tym 150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania oraz dodatkowa nagroda w konkursie za najwięcej złożonych wniosków w danym roku" - powiedział prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Chorowski.

Program "Czyste Powietrze" jest realizowany w latach 2019-2029, a na działania w jego ramach zaplanowano kwotę ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Celem programu jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: