„Czyste Powietrze”: w programie złożono wnioski na ponad 2 mld zł

Czysty zysk

Smog nad dachami domów
Fot. stock.adobe.com/Grzegorz Polak

W programie "Czyste Powietrze" złożono 90 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 2 mld zł, poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dotychczas w ramach programu podjęto uchwały o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 1 mld zł w dotacjach i pożyczkach.

W programie #CzystePowietrze złożono 90 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 2 mld zł

„Program „Czyste Powietrze” cały czas się rozkręca. Obecnie złożono 90 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Naszym celem jest zdecydowana poprawa jakości powietrza w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat” – powiedział Kowalczyk, cytowany w komunikacie.

Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych piecach.

„Chcemy oddychać czystym powietrzem, dlatego podjęliśmy realne działania na rzecz zwalczania smogu. „Czyste Powietrze” to program o ogromnej skali finansowej – jego budżet wynosi 103 mld zł, a realizacja planowana jest do 2029 r.” – przypomniał minister.

Czytaj także: Kolejne banki rozważają udział w programach „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd” >>>

„Pomagamy nie tylko w wymianie pieców, ale również w termomodernizacji budynków. Dotychczas w ramach programu podjęto ponad 55 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 1 mld zł (dotacje i pożyczki)” – dodał.

Problem smogu w Polsce powinien zniknąć w ciągu ok. 10 lat

Zdaniem Kowalczyka, problem smogu w Polsce powinien zniknąć w ciągu około 10 lat, ponieważ dzięki inwestycjom w nowoczesne piece i termomodernizację co najmniej 80% domów jednorodzinnych będzie emitować czystsze spaliny z ogrzewania.

„Dzięki programowi uda się ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery o setki tysięcy ton” – zaznaczył.

Poinformował także, że od momentu rozpoczęcia działania programu w całej Polsce odbywały się spotkania informacyjno-edukacyjne z mieszkańcami, podczas których przedstawiano jego najważniejsze zasady i założenia. W całym cyklu spotkań uczestniczyło ponad 170 tys. osób.

„Kontynuujemy nasze działania edukacyjne w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce. Tym razem poprzez kampanię społeczną ‚Czyste Powietrze – zdrowy wybór!’ chcemy kształtować świadomość ekologiczną Polaków w zakresie przyczyn zanieczyszczenia powietrza oraz jego konsekwencji dla zdrowia” – powiedział Kowalczyk.

Kampania edukacyjna

„Poprzez kampanię edukacyjną dot. jakości powietrza chcemy pokazać, że każdy pojedynczy wybór ma znaczenie, ponieważ pomaga wspólnymi siłami osiągnąć na trwałe zmianę służącą wszystkim. Chcemy również obalić najbardziej rozpowszechnione mity na temat problemów, związanych z nowoczesnym i nieszkodliwym ogrzewaniem domów jednorodzinnych” – dodał.

Dzięki kampanii, która jest kontynuacją projektu z 2018 r., Ministerstwo Środowiska planuje dotrzeć do właścicieli domów, w których systemy grzewcze nie spełniają współczesnych standardów, czyli wyposażone są w kotły i piece starej generacji, opalane są złej jakości węglem lub odpadami, czyli do potencjalnych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: