Dalsze mocne spadki rosyjskich spółek na giełdzie w Londynie; WIG20 najmocniejszy w Europie

Gospodarka

Akcje rosyjskich spółek na londyńskiej giełdzie idą mocno w dół – wynika z danych London Stock Exchange. Spółki mocno spadają już kolejny dzień po sankcjach Zachodu nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę.

Indeksy giełdowe na tle flag Rosji i Ukrainy
Fot. stock.adobe.com/Engdao

Akcje rosyjskich spółek na londyńskiej giełdzie idą mocno w dół – wynika z danych London Stock Exchange. Spółki mocno spadają już kolejny dzień po sankcjach Zachodu nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę.

Gigant energetyczny Gazprom traci 93 proc., Lukoil idzie w dół o 97 proc. Obie spółki są YTD na minusie 99 proc. Rosneft traci 64 proc. W tym roku spółka idzie w dół o 88 proc.

Norilsk Nickel idzie w dół o 67 proc., Novolipetsk Steel traci 92 proc. Obie spółki zanotowały ok. 97-proc. spadki wartości akcji w tym roku. Detalista Magnit idzie w dół o 98 proc.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Novatek spada o 96 proc., a producent nawozów Phosagro idzie w dół o ponad 97 proc. Te firmy notują ponad 99,7-proc. spadek w tym roku.

Akcje Sberbanku idą w dół o ok. 91 proc.

Akcje rosyjskiego Sberbanku idą w dół o ok. 91 proc. Sberbank Europe AG z siedzibą w Austrii zostanie zlikwidowany w ramach lokalnych procedur upadłościowych, podczas gdy wszystkie udziały w chorwackich i słoweńskich spółkach zależnych zostaną przeniesione do innych firm w tych krajach, według Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji UE, która zajmuje się upadającymi europejskimi kredytodawcami.

Największy ETF notowany na giełdzie w USA, który skupia się na akcjach podmiotów rosyjskich, VanEck Russia ETF, idzie w dół o ponad 19 proc. Notowany na giełdzie paryskiej Lyxor MSCI Russia UCITS – który śledzi indeks MSCI Russia – spada o 1 proc. po tym, jak stracił połowę swojej wartości podczas poprzedniej sesji.

Moskiewska giełda nadal zamknięta

Bank Rosji podał w komunikacie, że w środę nie ma notowań akcji i opcji na giełdzie w Moskwie, ze względu na "rozwijającą się sytuację". W poniedziałek i wtorek rosyjska giełda również była nieczynna. To najdłuższy okres zamknięcia giełdy ze względu na czynniki nadzwyczajne od października 1998 r.

Czytaj także: Moskiewska giełda trzeci dzień z rzędu zamknięta; najdłuższa przerwa od 1998 roku >>>

Moskwa blokuje wypłaty zagranicznym inwestorom, którzy posiadają dziesiątki miliardów dolarów w rosyjskich akcjach i obligacjach. Cudzoziemcy posiadali około 3 biliony rubli (28 miliardów dolarów) wartości OFZ z całkowitego rynku 15,5 biliona rubli - wynika z danych banku centralnego z 1 lutego.

Bank Rosji poinformował w środę, że zakazał płatności kuponowych dla inwestorów zagranicznych posiadających dług państwowy denominowany w rublach, znanych jako OFZ, a rosyjskim firmom zabroniono również wypłacania dywidend zagranicznym udziałowcom. Nie określił, jak długo utrzymają się te zarządzenia, które nie dotyczą lokalnych inwestorów.

Kurs rubla

Kurs rubla do USD umacnia się o 1 proc. i wynosi 112. Rubel osiągnął w środę rekordowo niski poziom w stosunku do dolara - za jednego dolara trzeba było zapłacić ponad 122 ruble.

W Unii Europejskiej weszły w życie sankcje wykluczające niektóre rosyjskie banki z systemu SWIFT. Sankcje objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.

Czytaj także: Rosyjskie banki odcięte od SWIFT >>>

Trwa siódmy dzień rosyjskiej napaści militarnej na Ukrainę. Rosyjskie wojska ostrzeliwują cele cywilne w Charkowie, a w mieście toczą się ciężkie walki. Ukraińskie władze poinformowały, że rosyjskie wojska powietrznodesantowe wylądowały około 3 nad ranem czasu lokalnego i wzięły udział w ciężkich walkach z siłami ukraińskimi.

GPW: WIG20 zyskuje 2,28 proc. i jest najmocniejszy w Europie

Na ok. 3 godziny przed zamknięciem środowych notowań, główne indeksy warszawskiej giełdy notują wyraźnie wzrosty i w tej fazie sesji są w gronie liderów wzrostów w Europie. Wśród krajowych blue chipów najmocniej rosną spółki surowcowe, energetyczne oraz paliwowe.

Ok. godz. 13.47 WIG20 rośnie o 2,28 proc. do 2.011 pkt. i jest najmocniejszym indeksem w Europie. WIG zyskuje 1,56 proc. do 60.969 pkt., a sWIG80 wzrasta o 1,29 proc. do 18.343 pkt. Zniżkuje tylko mWIG40, o 0,3 proc., do poziomu 4.442 pkt.

Obroty na szerokim rynku są spore i wynoszą ok. 1,64 mld zł, a z tego 1,33 mld przypada na spółki z WIG20.

W Europie panują mieszane nastroje – mniej więcej połowa indeksów rośnie, a druga połowa traci na wartości. Główne indeksy europejskie zyskują jednak na wartości. W tej fazie sesji niemiecki DAX rośnie o 0,1 proc., CAC 40 zwyżkuje o 0,48 proc., a FTSE 250 kwotowany jest na 1,1 proc. plusie.

Rosyjska giełda pozostaje zamknięta.

Kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 notowane są na 0,5 proc. plusie.

W ujęciu sektorowym na GPW rośnie 9 z 14 indeksów. Najmocniej zwyżkują WIG Górnictwo (7,1 proc.), WIG Paliwa (4,9 proc.) oraz WIG Energetyka (4,6 proc.).

Najmocniej tracą WIG Spożywczy (-7,5 proc.), WIG Leki (-1,8 proc.) oraz WIG Odzież (-1,2 proc.)

Indeks WIG Ukraine zniżkuje o 9,65 proc. do 300 pkt. i ustanawia nowe, roczne minima.

W WIG20 mocne wzrosty z pierwszych godzin notowań utrzymują JSW i PGNiG, które rosną odpowiednio o 22 oraz o 9,62 proc.

Jak poinformowała agencja Bloomberg, ceny węgla w Europie są najwyższe w historii. Kontrakty terminowe wzrosły w środę o 15 proc. do 220 USD/tonę na giełdzie ICE. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by Komisja Europejska zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski. Rosja jest od lat największym dostawcą węgla do Unii Europejskiej. Według Eurostatu, w 2020 roku 49 proc. unijnego importu pochodziło z Rosji.

Cena gazu w Europie wzrosła w środę o 60 proc. w wyniku obaw, że wojna Rosja-Ukraina spowoduje zakłócenia w dostawach rosyjskiego paliwa. Holenderskie kontrakty na gaz zwyżkowały do rekordowych 194 euro za megawatogodzinę. W W.Brytanii podobny kontrakt zwyżkował w środę o 57 proc. Europa pobiera od Rosji 1/3 swoich dostaw gazu.

Wśród liderów wzrostów spośród krajowych blue chipów jest również Mercator (9,3 proc.) oraz spółki energetyczne. PGE w tej fazie sesji rośnie o 6,5 proc., a Tauron zyskuje 5,6 proc.

Mocno rośnie również KGHM (4,9 proc.), a wyraźnie zyskują także Lotos (4,5 proc.) oraz PKN Orlen (3,4 proc.).

Jak poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek, PKN Orlen porozumiał się w sprawie zamówienia pięciu dodatkowych tankowców ropy z Morza Północnego od Saudi Aramco. Koncern poinformował także w komunikacie prasowym, że w pełni zabezpiecza dostawy ropy naftowej do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie. Zaopatrzenie w surowiec odbywa się na bieżąco. W momencie wstrzymania dostaw z kierunku wschodniego, dostawy będą realizowane z kierunków alternatywnych. Jak podano, ciągłość pracy zakładów grupy w Europie jest i będzie zabezpieczona.

Poprawił się nieco sentyment na akcjach największych pod względem kapitalizacji firm finansowych. Po mocnych, niemal 10 proc. spadkach na wtorkowej sesji, o 1,9 proc. odbijają akcje Pekao. Kurs PZU rośnie o 1,3 proc., PKO BP o 0,7 proc., a Santander Bank Polska zniżkuje o 0,6 proc.

Najsłabiej w WIG20 zachowują się spółki z branży odzieżowej. CCC traci 3,3 proc., a LPP spada o 1,8 proc.

O 0,6 proc. zniżkują natomiast akcje Allegro i notowane są na 30,03 zł przy 75 mln zł obrotu. Jak podała spółka w komunikacie, Allegro ma zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na zakup Mall Group i WE DO CZ, co było ostatnim warunkiem zawieszającym transakcję.

Spośród spółek z mWIG40 najmocniej, o 22 proc. rośnie Famur do 2,915 zł przy 6,5 mln zł obrotu. Grupa Famur należy do czołówki światowych producentów maszyn i urządzeń górniczych.

Wyraźnie zyskują również akcje PKP Cargo (5,5 proc.) oraz Enei (5,1 proc.), a o 3,6 proc. rośnie Grupa Azoty.

Najmocniej w tym segmencie rynku traci Kernel Holding, którego akcje zniżkują o 12,6 proc. przy ok. 11 mln zł obrotu i są notowane na rocznych minimach. Jak poinformowała spółka w komunikacie z powodu inwazji Rosji na Ukrainę czasowo zawiesiła eksport zboża oraz produkcję oleju słonecznikowego na Ukrainie.

Wśród spółek z mWIG40 mocno traci również mBank (-8 proc.), a wyraźne spadki notuje także Mabion (-8 proc.), Selvita (4,1 proc.) oraz Biomed Lublin (-3,8 proc.).

W sWIG80 po raz kolejny bardzo mocno rosną akcje Lubawy (66 proc.) przy ok. 30 mln zł obrotu, a ich kurs zbliża się do historycznych maksimów pochodzących jeszcze z 2006 roku. Lubawa produkuje między innymi wyposażenie wojskowe, hełmy oraz kamizelki kuloodporne. Zajmuje się również realizacją specjalnych zamówień dla wojska i służb mundurowych.

Bardzo mocno zyskują również akcje Serinus Energy zyskując 26 proc. przy ok. 7,5 mln zł obrotu.

Mocne wzrosty z pierwszych godzin notowań utrzymują również Bogdanka (27,8 proc.) oraz Bumech (20,9 proc.), czyli spółki związane z branżą górniczą.

Po ok. 13-16 proc. zyskują także Stalprodukt, ZE PAK oraz Cognor Holding.

W tym segmencie rynku najmocniej tracą spółki wchodzące w skład indeksu WIG Ukraine. IMC spada o 14,2 proc., a kurs Astarty zniżkuje o 12,8 proc. (PAP Biznes)

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: