Dalsze załamanie koniunktury w polskiej gospodarce, wartość barometru IRG SGH najniższa w historii

Gospodarka

W II kwartale nastąpiło dalsze załamanie koniunktury w polskiej gospodarce - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Koronawirus i wykres
Fot. stock.adobe.com/Tak

W II kwartale nastąpiło dalsze załamanie koniunktury w polskiej gospodarce - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

W żadnym z kryzysów od czasu transformacji nie odnotowano tak szybkich i głębokich spadków nie tylko wskaźników koniunktury, ale i sald bilansowych dla poszczególnych pytań testu koniunktury #gospodarka #koniunktura #koronawirus #COVID19 @SGHWarsaw

Wartość barometru IRG SGH (BARIRG5) w II kwartale 2020 r. wynosi -39,9 pkt., o 30,6 pkt. mniej niż w I kwartale.

Autorzy badania podają, że wartości te są najniższe w historii badania koniunktury w IRG.

"W żadnym z kryzysów od czasu transformacji nie odnotowano tak szybkich i głębokich spadków nie tylko wskaźników koniunktury, ale i sald bilansowych dla poszczególnych pytań testu koniunktury" - napisano.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Autorzy badania podają, że największy wpływ na kwartalny spadek barometru miało pogorszenie wskaźnika kondycji gospodarstw domowych o 40,5 pkt. oraz spadek wartości wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym o 38,8 pkt. Łącznie zmiany te spowodowały spadek wartości barometru o 18,4 pkt.

Wskaźnik koniunktury w sektorze bankowym

Wskaźnik koniunktury w sektorze bankowym zmalał o 31,8 pkt., w handlu o 28,8 pkt., a w budownictwie o 26,3 pkt., co łącznie przekłada się na spadek wartości barometru o 12,2 pkt.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

"Analiza zarówno kwartalnych, jak i rocznych zmian wartości wskaźników koniunktury w poszczególnych branżach wskazuje na zmiany, jakich gospodarka polska nie doświadczyła od czasów transformacji systemowej. Przyczyny tej sytuacji są wyjątkowe. Niepewność co dalszego rozwoju pandemii a także brak szczegółowych informacji o działaniach rządu powoduje, iż trudno dziś formułować oceny dotyczące dalszego przebiegu sytuacji gospodarczej w kraju" - napisano.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: