Dane osobowe: aplikacje ściągane na telefon mogą być niebezpieczne. Międzynarodowy apel do firm Apple i Google

Technologie i innowacje

Aplikacje ściągane na telefon mogą prosić konsumentów o dostęp do różnych danych, które będą potem wykorzystywać. W sklepach Apple i Google trudno znaleźć pełne informacje o zasadach gromadzenia tych danych. UOKiK wspólnie z 26 organami ochrony konsumentów apeluje o zmiany.

#Aplikacje mogą prosić konsumentów o dostęp do różnych danych, które będą potem wykorzystywać. W sklepach #Apple i #Google trudno znaleźć pełne informacje o zasadach gromadzenia tych danych @UOKiKgovPL

27 instytucji zrzeszonych w Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (International Consumer Protection and Enforcement Network – ICPEN) domaga się, aby Apple i Google umożliwiły dostawcom aplikacji przejrzyste informowanie klientów o zasadach uzyskiwania i wykorzystywania ich danych.

Konsumenci powinni dostać jasne informacje

„Konsumenci przed pobraniem aplikacji muszą mieć jasne informacje, do jakich danych będzie miała dostęp. Wtedy będą mogli świadomie podjąć decyzję, czy chcą skorzystać z oferty sklepu. Natomiast aplikacje będą mogły ze sobą konkurować ustawieniami prywatności tylko wtedy, gdy konsumenci będą mieli świadomość, jakie są między nimi różnice pod tym względem” – powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Jak aplikacje wykorzystują nasze dane?

Aplikacje ściągane na telefon często proszą konsumentów o dostęp do różnych danych, np. do książki telefonicznej, aparatu fotograficznego, dokładnej lokalizacji. Zdarza się, że jest to konieczny warunek, aby pobrać oprogramowanie. Potem dostawcy aplikacji mogą w różny sposób wykorzystywać pozyskane dane. Co więcej, sklepy Apple i Google są tak zaprojektowane, że bardzo trudno znaleźć informacje, na jakich zasadach się to odbywa, podano również.

Udostępnij artykuł: