Dataizm, RODO i cyfrowy dobrostan

Multimedia / Technologie i innowacje

„Od humanizmu do dataizmu” – taki tytuł nosiło wystąpienie dr. Dawida Wienera z Uniwersytetu SWPS, które było wprowadzeniem do tegorocznej konferencji IT@BANK.

Dawid Wiener
Fot. aleBank.pl

„Od humanizmu do dataizmu” – taki tytuł nosiło wystąpienie dr. Dawida Wienera z Uniwersytetu SWPS, które było wprowadzeniem do tegorocznej konferencji IT@BANK.

Dawid Wiener z #SWPS: zakładam, że uda się wypracować reguły, które sprawią, że cyfrowy świat nas nie zaleje, a my będziemy się w nim coraz lepiej czuć #technologie #ITBANK

Dataizm jest koncepcją częściowo filozoficzną. Zakłada ona, że we współczesnym świecie przede wszystkim liczą się dane. Nawet na człowieka możemy patrzeć z perspektywy danych, które on generuje. Dataizm twierdzi, że liczy się to, jakie dane generujemy, jaką mają wartość, jak można je zinterpretować – mówił dr Dawid Wiener autor wystąpienia wprowadzającego do tegorocznej konferencji IT@BANK.Jego zdaniem regulacja RODO jest próbą przywrócenia naszej podmiotowości w dostępie do naszych własnych danych, do zarządzania nimi.

Jakie nasze dane chcemy udostępniać?

W opinii dr Dawida Wienera rodzą się pytania,  jakie dane o sobie chcemy jako obywatele i konsumenci udostępniać. Jak zbudować równowagę między korzyściami a zagrożeniami wynikającymi z udostępniania naszych danych.Są to kwestie szczególnie istotne dla sektora finansowego i zdrowotnego. Dr Dawid Wiener jest przekonany, że te dwa sektory oraz instytucje regulacyjne, a także humaniści wypracują reguły, które sprawią, że cyfrowy świat nas nie zaleje, a my będziemy się w nim coraz lepiej czuć. 
Udostępnij artykuł: