DAX – kontynuacja odbicia po miesięcznych spadkach

Komentarze ekspertów

Kilka tygodni temu na niemieckim rynku panował optymizm. Wartość indeksu DAX zbliżyła się do kluczowego poziomu oporu - 8000 punktów. Agresywna korekta, która nadeszła później, pokazała jednak przewagę chęci realizacji zysków nad tą do kontynuacji zakupów.

To było już kolejne podejście indeksu do przełamania 8000 punktów po nieudanych próbach w latach 2000 i 2007-2008. Początkowa realizacja zysków zamieniła się w krótkoterminowy trend spadkowy. DAX zaliczył poważne spadki, w tym serię 5 sesji spadków z rzędu.

Pesymizmu na rynku było sporo. Zaczęło się od kwestii pakietów pomocowych dla Cypru i sprzedaży złota. Pewne konsekwencje dla niemieckich rynków miała też wypowiedź Wolfganga Schäuble, niemieckiego Ministra Finansów, który w ubiegły piątek wspomniał, iż za dużo jest wszelkich pakietów pomocowych, które powodują za wysoką nadpłynność. Obawy przed ograniczaniem pakietów stymulacyjnych były powodem ostatniego dnia wyprzedaży. Wykres DAX naruszył ważny poziom wsparcia 7590 punktów. Na szczęście dla inwestorów posiadających długie pozycje, zakupy akcji nasiliły się i wspomniany poziom został wybroniony. Stanowi on nadal bardzo silne wsparcie.

Ostatnie trzy sesje przyniosły odbicie na tyle mocne, że ceny przecięły już krótkoterminowy, 4‑tygodniowy trend spadkowy. Można więc oczekiwać powrotu optymizmu. Nadzieje na pokonanie historycznych szczytów utrzymują się.

Warto zwrócić uwagę na doniesienia z jutrzejszej konferencję Banku Japonii (BOJ) oraz dane dotyczące PKB w USA. Strategią Japonii jest pobudzenie inflacji. Wszelkie informacje o różnych zabiegach BOJ są bacznie obserwowane przez rynek, a reakcja rynku niemieckiego, szczególnie na początku sesji, jest momentalna.

W USA natomiast oczekuje się kwartalnej dynamiki PKB na poziomie 1,4%. Odczyt lepszy niż oczekiwany będzie powodem do większej aktywności inwestorów nastawionych „byczo” do rynku. Obecnie inwestorzy nie obawiają się o zmniejszenie pakietów stymulacyjnych. Taki stan będzie się utrzymywał tak długo, jak bezrobocie w USA nie spadnie poniżej 6,5%.

Richard Gloess
specjalista rynku CFD i Forex
City Index

Udostępnij artykuł: