DCC i cash back zwiększą Twoje obroty podczas wakacji

Finanse i gospodarka

Dodatkowe usługi dostępne w terminalach płatniczych Polcard okazują się szczególnie użyteczne w trakcie sezonu turystycznego. Docenią je przedsiębiorcy oraz ich klienci, płacący kartą za zakupy lub usługi.

Dodatkowe usługi dostępne w terminalach płatniczych Polcard okazują się szczególnie użyteczne w trakcie sezonu turystycznego. Docenią je przedsiębiorcy oraz ich klienci, płacący kartą za zakupy lub usługi.

Dynamic Currency Conversion (DCC), czyli dynamiczna wymiana walut umożliwia posiadaczom zagranicznych kart płatność w ich macierzystej walucie. Kwota do zapłaty widnieje na wyświetlaczu terminala. Cash back pozwala klientom wypłacić gotówkę podczas zakupów opłacanych kartą. Dotyczy to wszystkich kart debetowych i niektórych kredytowych. Z danych firmy First Data wynika, że podczas wakacji liczba tych transakcji wyraźnie wzrasta, co potwierdza ich atrakcyjność dla przedsiębiorców.

Wakacje to jeden z najbardziej gorących okresów w handlu, szczególnie w miejscowościach turystycznych. Uruchomienie w terminalach płatniczych Polcard dodatkowych usług, takich jak cash back lub DCC to najlepszy sposób na zwiększenie obrotów punktu sprzedaży podczas sezonu urlopowego” – mówi Arkadiusz Kazanecki, Dyrektor Handlowy First Data, właściciela marki Polcard.

DCC - zarabiaj na płatnościach w obcej walucie

Według szacunków Ministerstwa Sportu i Turystyki, w 2014 roku do Polski przyjechało około 16,5 mln turystów, którzy wydali łącznie 4,8 mld euro.

Z kolei Główny Urząd Statystyczny policzył, że cudzoziemcy wydali w I kw. 2015 r. około 8,4 mld zł - więcej o 10,5% niż w poprzednim kwartale. Około 64% przyjazdów cudzoziemców do Polski związanych było z dokonaniem zakupów.

Najwięcej wydali na: towary nieżywnościowe (54%), na usługi (21%) oraz żywność i napoje bezalkoholowe (10%). GUS podaje, że w I kw. 2015 roku, cudzoziemiec wydał średnio 494, zł
Nasz kraj cieszy się rosnącą popularnością i warto to wykorzystać planując rozwój swojego biznesu.

 • Cudzoziemcy chętnie korzystają z kart płatniczych. Dlatego wielkim udogodnieniem i dla nich i dla przedsiębiorców jest aktywacja usługi DCC. Umożliwia ona dokonanie płatności w walucie, w jakiej jest prowadzony rachunek karty.

 • Aktywacja DCC w terminalu Polcard jest prosta, szybka i bezpłatna. Dzięki niej właściciel karty w zagranicznej walucie dokona korzystnej dla siebie transakcji, ponieważ:

  • ma gwarantowany niski kurs wymiany waluty stosowany przez Polcard,

  • nie musi wymieniać walut w banku lub kantorze, otwartych w konkretnych godzinach i które trudniej znaleźć w małych miejscowościach,

  • dokładnie wie, jaką kwotą zostanie obciążony jego rachunek,

  • nie traci czasu - terminal automatycznie rozpoznaje walutę karty, więc czas transakcji w żaden sposób nie wydłuża się.

 • Dla właściciela hotelu, restauracji czy stacji benzynowej najważniejszą korzyścią są dodatkowe przychody z prowizji za realizację płatności w walucie karty. Usługa DCC unowocześnia wizerunek firmy i pomaga zbudować nowy segment klientów.

Cash back – zrób to dla siebie i swojego klienta

Raport Narodowego Banku Polskiego pokazuje, że w ubiegłym roku zainteresowanie usługą cash back, czyli wypłatą gotówki z terminala wyraźnie wzrosło. Liczba transakcji w całym 2014 roku zwiększyła się o 42%, do 4,7 mln, a ich łączna wartość o 39%, do prawie 530 mln zł. Według danych NBP, w pierwszym kwartale br. usługa osiągnęła kolejne rekordowe wyniki – 1,5 mln wypłat na kwotę blisko 158 mln zł.

Organizacja MasterCard, która usługę cash back promuje hasłem „Płać kartą i wypłacaj” zleciła także badanie wśród przedsiębiorców oferujących cash back o opinię na temat tej usługi. Więcej niż połowa (53%) twierdzi, że był to dobry pomysł, a wśród korzyści wymieniają pozyskanie nowych klientów i lojalność obecnych, co przełożyło się na zwiększenie obrotów.

Przedsiębiorcy podkreślają, że klienci docenili wygodę usługi – wykonują dwie czynności na raz – zakupy i wypłatę gotówki, co więcej – w dowolnej kwocie do 300 zł.

Dla wszystkich przedsiębiorców zastanawiających się nad uruchomieniem usługi cash back jest jeszcze jedna dobra wiadomość wynikająca z badania MasterCard: 28% klientów przychodzi do sklepu tylko po wypłatę gotówki i przy okazji robi zakupy.

Cash back – najważniejsze fakty:

 • Maksymalna kwota wypłaty gotówki to 300 zł,

 • Usługa jest dostępna dla posiadaczy debetowych kart Visa i MasterCard,

 • Cash back można aktywować i używać bezpłatnie, kontaktując się z przedstawicielem Polcard.

Podczas wakacji może się zdarzyć, że w jedynym bankomacie w okolicy zabraknie banknotów, kolejny znajduje się zbyt daleko, a najbliższa placówka bankowa jest już zamknięta. Wówczas rozwiązaniem jest cash back – wypłata gotówki podczas zakupów kartą debetową w sklepie. Korzyść klienta jest korzyścią właściciela sklepu” – podsumowuje Arkadiusz Kazanecki.

Z usługi cash back na koniec ubiegłego roku można było korzystać w około 72 tysiącach terminali w całej Polsce. To 140% więcej niż rok wcześniej. Na koniec marca 2015 – już blisko 80 tys. terminali obsługiwało cash back czyli 8 tys. więcej niż w grudniu 2014. To oznacza, że punktów wypłaty gotówki jest już prawie cztery razy więcej niż bankomatów. Według danych NBP za IV kw. 2014, średnia wartość wypłaty podczas zakupów kartą w sklepie wyniosła 108 zł, a w I kw. 2015 - 105 zł.

Źródło: First Data Polcard

Udostępnij artykuł: