DCC – własna waluta w obcym kraju

Finanse i gospodarka

Do Polski co roku przyjeżdża kilkanaście milionów osób z zagranicy. Doceniają oni nasz kraj za gościnność, atrakcje turystyczne i gastronomię. Wysoka satysfakcja z pobytu w naszym kraju to w szczególności zasługa zarządzających hotelami i restauracjami, którzy dbają o wygodę i sprawną obsługę gości nawet przy najmniej lubianym momencie pobytu, czyli realizacji płatności.

Do Polski co roku przyjeżdża kilkanaście milionów osób z zagranicy. Doceniają oni nasz kraj za gościnność, atrakcje turystyczne i gastronomię. Wysoka satysfakcja z pobytu w naszym kraju to w szczególności zasługa zarządzających hotelami i restauracjami, którzy dbają o wygodę i sprawną obsługę gości nawet przy najmniej lubianym momencie pobytu, czyli realizacji płatności.

Według szacunków Instytutu Turystyki liczba zagranicznych turystów nocujących w Polsce w 2013 r. wzrosła do prawie 14,9 mln wobec 14,6 mln w 2012 r. Większość z tych gości w rozliczeniach preferuje płatności bezgotówkowe, dlatego doskonałym pomysłem jest zaoferowanie turystom możliwości skorzystania z usługi DCC (ang. Dynamic Currency Conversion), która umożliwia dokonanie płatności kartą w walucie kraju pochodzenia karty.

Transakcja w walucie karty (DCC) umożliwia wybór waluty transakcji podczas płacenia kartą. Terminal POS automatycznie rozpoznaje zagraniczne karty płatnicze oraz ich walutę.

Klient może dokonać zapłaty kartą:

 

  • w walucie kraju, w którym dokonuje płatności, tj. w PLN
  • w walucie, w której prowadzony jest rachunek jego karty: dolary, funty brytyjski, euro, korony: duńskie, norweskie i szwedzkie

 Najpopularniejsze waluty

131122.tab.01.431x555

 

Usługa jest skierowana do osób posługujących się w Polsce zagranicznymi kartami płatniczymi, umożliwiając im płatność w walucie krajów, z których pochodzą. W ten sposób już w chwili dokonywania płatności dokładnie wiedzą, jaką kwotą zostanie obciążony ich rachunek, podczas gdy realizacja takiej transakcji bez trybu DCC obciążona jest ryzykiem zastosowania niekorzystnego dla posiadacza karty kursu przeliczeniowego, który jest dla niego nieznany w momencie dokonywania płatności.  Usługa ta jest dostępna w większości  polskich hoteli cieszy się od początku bardzo dużą popularnością.

diemko.janusz.02.150x"Osoby przyjeżdżające do Polski z zagranicy, szczególnie mieszkańcy krajów Unii Europejskiej, przyzwyczajeni są do wspólnej waluty Euro, przez co często mają problem z korzystaniem z innych walut. Właśnie z myślą o takich osobach stworzona została usługa DCC. W miejscach, gdzie już udało nam się ją wprowadzić jest jedną z najchętniej wybieranych metod rozliczeń przez zagranicznych gości hoteli". - mówi Janusz Diemko, prezes First Data Polska.

Usługa DCC nie zawiera żadnych dodatkowych opłat za przeliczenie waluty ani za użycie karty, a kwota wynikająca z przewalutowania w terminalu jest gwarantowaną kwotą obciążenia rachunku karty. Transakcje realizowane są po kursie z danego dnia, który jest aktualizowany przez terminal raz dziennie, przy czym sama transakcja nie trwa dłużej niż zwykła transakcja płatnicza.

"Obecnie usługa DCC stanowi niemal połowę (48%) wszystkich transakcji zagranicznych w naszych hotelach. Korzysta z niej zdecydowana większość naszych międzynarodowych gości, którzy doceniają wygodę, jaką ona daje. Najbardziej chwalą sobie fakt, że mogą na bieżąco i bez większego kłopotu kontrolować swoje wydatki. Wcześniej, nie znając lokalnej waluty, nie byli pewni jak dużo wydali. Ich zadowolenie to dla nas  ogromny sukces, cieszymy się, że  możemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów" - mówi Krzysztof Więsław, Regional Controller Poland & the Baltics Radisson Blu Centrum Hotel.

Pionierem we wprowadzaniu usługi DCC na polskim rynku jest firma First Data Polska, która już od stycznia 2008 roku oferuje ją w punktach handlowo-usługowych. Już teraz z usługi mogą korzystać m.in. klienci wielu sieci stacji benzynowych oraz goście renomowanych hoteli.

Zalety wdrożenia DCC:

  • Większy przychód: hotel otrzymuje marżę z tytułu przewalutowania transakcji. Co ważne, rozliczenie odbywa się w złotówkach.
  • Nowoczesny wizerunek: usługa jest powszechnie stosowana zarówno w Europie jak i na całym świecie, doskonale znana turystom z zagranicy.
  • Pewność rozliczenia: klient zna ostateczną kwotę, jaką zostanie obciążony jego rachunek. Nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów za przeliczenie transakcji i użycie karty, a zastosowany kurs jest zazwyczaj korzystniejszy od kursu stosowanego przez kantor lub bank.
  • Brak opłat - uruchomienie i korzystanie z usługi jest bezpłatne, wystarczy tylko podpisać stosowny aneks lub załącznik do umowy.

Źródło: First Data Polska

Udostępnij artykuł: