Debiut Allegro na GPW już 12 października, spółka zastąpi mBank w indeksie WIG20?

Gospodarka / Z rynku

Giełda Papierów Wartościowych wyznaczyła 12 października jako dzień pierwszego notowania akcji Allegro - poinformowała GPW w uchwale zarządu.

Allegro
Fot. stock.adobe.com/sharafmaksumov

Giełda Papierów Wartościowych wyznaczyła 12 października jako dzień pierwszego notowania akcji Allegro - poinformowała GPW w uchwale zarządu.

Michał Stalmach ze @skarbiec: akcje @Allegro_Group mogą znaleźć się w indeksie największych spółek #WIG20 po kilku dniach od debiutu na @GPW_WSExchange, zastępując wśród blue-chipów @mBankpl #Allegro #mBank #GPW #giełda

Do obrotu trafi 1,023 mld akcji spółki Allegro. eu.

Notowanie akcji spółki rozpocznie się o godzinie 9.15.

Allegro 14 września ogłosiło zamiar przeprowadzenia oferty publicznej i debiutu na GPW.

Czytaj także: Debiut Allegro na GPW: w ofercie publicznej przydzielono łącznie 245,58 mln akcji, redukcja: 84,85 proc. >>>

Oferta Allegro obejmowała początkowo łącznie 216 mln akcji (w tym do 15 proc. akcji, które trafią do Morgan Stanley jako opcja stabilizująca kurs po debiucie spółki na giełdzie). Po podniesieniu oferty łączna liczba oferowanych akcji wynosiła 246.857.43, razem z opcją stabilizacyjną.

Inwestorom detalicznym przydzielono łącznie 9.342.771 akcji, a inwestorom instytucjonalnym przydzielono łącznie 236.238.624 akcje (uwzględniając akcje dodatkowego przydziału).

Cena w ofercie publicznej została ustalona na 43 zł. 

"Akcje Allegro.eu mogą znaleźć się w indeksie WIG20 po kilku dniach"

Akcje Allegro.eu mogą znaleźć się w indeksie największych spółek WIG20 po kilku dniach od debiutu na GPW, zastępując wśród blue-chipów mBank, ocenia zarządzający funduszami w Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) Michał Stalmach. Według niego, w październiku możemy być świadkami rekordowo wysokich obrotów na GPW.

Zarządzający zwrócił uwagę, że z informacji prasowych wynika, iż popyt na akcje Allegro.eu dziesięciokrotnie przewyższał liczbę akcji oferowanych dla inwestorów finansowych. Z kolei w przypadku klientów indywidualnych, otrzymali oni jedynie 15% akcji, na które złożyli zapis.

"Biorąc pod uwagę przecieki medialne dotyczące przydziału akcji dla krajowych funduszy, szacujemy, że przeznaczyły one na zakupy w IPO łącznie około 1,8 mld zł. Alokacja okazała się, naszym zdaniem, znacząco poniżej oczekiwań, co w przypadku istotnego oddalenia się kursu od ceny emisyjnej będzie skłaniać część inwestorów do odkupywania sprzedanych wcześniej akcji, właśnie za środki niealokowane w Allegro. Debiutant prawdopodobnie po kilku dniach notowań zostanie włączony do indeksu WIG20 kosztem mBanku. To z kolei pociągnie za sobą popyt ze strony inwestorów pasywnych (przede wszystkim MSCI i FTSE), który może wynieść około 1 mld zł" - napisał Stalmach w analizie.

Wcześniej wiceprezes GPW Izabela Olszewska mówiła, że Allegro ma szansę znaleźć się w indeksie WIG20 już trzeciego dnia sesyjnego po debiucie, o ile spełni odpowiednie warunki.

Czytaj także: Allegro w WIG20 trzy dni po debiucie?

Stalmach zwrócił uwagę, że przeciwwagą dla środków, które inwestorzy wycofali z GPW w związku z ofertą Allegro mogą niejako zrównoważyć wezwania do sprzedaży akcji spółek Play i Energa.

"Wartość wezwania na telekomunikacyjnego operatora to 9,9 mld zł, w tym, jeżeli całość zostałaby skupiona, do krajowych inwestorów finansowych wróciłoby około 2,6 mld zł. Środki te w większości trafią zapewne z powrotem na GPW (należy jednak pamiętać, że rozliczenie transakcji zaplanowane zostało na 25 listopada), stanowiąc niejako przeciwwagę do pieniędzy, które 'ściągnęło' z rynku Allegro. Kolejne około 0,7 mld wpływów do funduszy będą stanowić środki od PKN Orlen w ramach wezwania na brakujące 20% akcji Energi (rozliczenia transakcji 30 listopada)" - czytamy w analizie.

"Obroty w październiku zapewne wzrosną do rekordowych poziomów"

Według Stalmacha, wszystko to powinno mieć przełożenie na obroty, które zapewne w październiku wzrosną do rekordowych poziomów.

"Pytaniem otwartym pozostaje, czy będziemy w stanie zbliżyć się na GPW do 30 mld obrotów. We wrześniu obroty ponownie silnie rosły, tj. o 38% r/r do 22,1 mld zł (od początku roku 199,3 mld zł, +33% r/r), zaś w rekordowym czerwcu wyniosły 26 mld zł" - podsumował zarządzający.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: