„Decydujmy razem” – ostatni nabór

Samorząd

Projekt pilotażowy "Decydujmy razem" jest propozycją wspólną dla władz samorządowych i społeczności lokalnych. Realizowany jest od 2010 roku w 108 gminach i powiatach na terenie całej Polski.

Do programu zaproszone zostały jeszcze gminy i powiaty z 8 województw: kujawsko – pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego. Nabór, który odbędzie się w październiku jest ostatnią szansą dla samorządów na to aby uczestniczyć w projekcie.

Głównym celem programu „Decydujmy razem” jest zaangażowanie społeczności lokalnej w tworzenie rozwiązań kształtujących życie danego powiatu czy gminy. Współdecydowanie może się bowiem sprawdzić jedynie w społeczności, która rozumie sens działania na rzecz wspólnego dobra i jest gotowa do aktywnego udziału w takim procesie. Z drugiej strony, partycypacja jest domeną władz otwartych i gotowych na współpracę ze swoimi mieszkańcami.

Ze względu na to, że program jest przeprowadzany po raz pierwszy, elementy partycypacji publicznej są dopiero testowane. Każdy z samorządów ma odrębne potrzeby i stawia przed sobą konkretne wywania. Dlatego taż ważny jest głos społeczności lokalnej, która komunikując o swoich potrzebach i problemach, ma szansę współtworzyć skuteczne rozwiązania dla swoich regionów.

Przewduje się, że w projekcie weźmie udział około 1800 osób, w ciągu 4 lat trwania projektu około 10 000 mieszkańców gmin i powiatów zaangażuje się w to, aby decydować razem i wspólnie kreować swoją przyszłość. Program potrwa do 2014 roku.

Źrodło: www.decydujmyrazem.pl

Udostępnij artykuł: