Decyzja BoJ sprzyja zakupom

Komentarze ekspertów

W czwartek uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęły wiadomości napływające z Europy. Jak wynika z danych opublikowanych przez Federalny Urząd Pracy, stopa bezrobocia w Niemczech - po uwzględnieniu czynników sezonowych - utrzymała się na niezmienionym poziomie 6.7%.

Pozytywnym zaskoczeniem okazały się także informacje o poprawie nastrojów panujących w Eurolandzie, co przyczyniło się do wyraźnych wzrostów na większości europejskich parkietów. Wiele wskazuje na to, że podczas dzisiejszej sesji trend ten zostanie podtrzymany – ogłoszenie decyzji o dalszym luzowaniu polityki monetarnej Japonii sprzyja znaczącym wzrostom głównych indeksów, w tym niemieckiego DAX, który od otwarcia zyskał ponad 1.6%.

Wiadomość o zwiększeniu przez BoJ programu skupu aktywów bez wątpienia wpłynie również na sytuację na rynku walutowym. W reakcji na publikacji na publikację komunikatu kurs USD/JPY wzrósł do poziomu 111.6590, osiągając najwyższą wartość od stycznia 2008 roku.

Popołudniu uwagę inwestorów przyciągną natomiast informacje na temat dynamiki dochodów (prognoza 0.3% m/m) oraz wydatków (prognoza 0.3% m/m) Amerykanów, a także publikacja indeksu Uniwersytetu Michigan (prognoza 86.4 pkt).

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska

 

Udostępnij artykuł: