Decyzja Fed jest już przesądzona?

Komentarze ekspertów

Uwaga inwestorów skupia się dzisiaj na jednym wydarzeniu - decyzji Fed odnośnie wysokości stóp procentowych. Już o 20:00 czasu polskiego wszelkie spekulacje zostaną rozwiane. W obliczu ostatnich słabszych danych makroekonomicznych z USA, oczekiwania rynku przesunęły się jeszcze bardziej w kierunku pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie. Pewne jest natomiast to, że na kilkanaście minut przed samą decyzją inwestorzy powinni liczyć się ze znacznie większą zmiennością na rynku walutowym.

Wczorajszy dzień przyniósł nam kilka istotnych publikacji makroekonomicznych. Pojawiły się zarówno doniesienia z rodzimej gospodarki, jak i z Wielkiej Brytanii, Strefy Euro oraz z USA. Zaczynając od polskich danych – poznaliśmy wskaźniki inflacji bazowej, których odczyt okazał się zgodny z oczekiwaniami. W sierpniu inflacja bez cen żywności i energii wyniosła 0,4% w ujęciu rocznym. Przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce spadło względem poprzedniego miesiąca (4095,30 zł) i wynosi obecnie 4025,00 zł. W skali roku odnotowaliśmy wzrost wynagrodzenia na poziomie 3,4%, zatrudnienie w tym okresie wzrosło o 1%.

Środa dla funta szterlinga okazała się ciekawym dniem, podczas którego brytyjska waluta zyskała na wartości. Dane na temat stopy bezrobocia na Wyspach okazały się lepsze od oczekiwań. Oficjalny odczyt na poziomie 5,5% (oczekiwano: 5,6%) pozytywnie wpłynął na sentyment inwestorów do funta brytyjskiego. Dzisiaj od rana para GBP/PLN handlowana jest na poziomie 5,77 zł, euro oscyluje wokół poziomu 4,20 zł, frank szwajcarski nadal nisko w okolicy 3,83 zł, natomiast dolar amerykański na kilka godzin przed decyzją Fed wyceniany jest na równowartość 3,71 zł.

Eurodolar w dniu wczorajszym w pierwszej połowie dnia stracił na wartości. Przed południem poznaliśmy inflację konsumencką w Strefie Euro. Wskaźnik bazowy HICP za sierpień wynosi 0,9% r/r, natomiast w skali miesiąca jest to wzrost cen o 0,3%. Marsz EUR/USD z poziomu 1,1295 do 1,1215 trwał nieprzerwanie do godziny 14:30, kiedy to napłynęły dane o inflacji konsumenckiej w Stanach. Inflacja bazowa wyniosła w sierpniu 0,1% m/m, co było zgodne z oczekiwaniami. Rok do roku odczyt wyniósł 1,8% (oczekiwano: 1,9%). Po danych nastąpił odwrót od amerykańskiej waluty, ostatecznie na koniec dnia główna para walutowa powróciła na poziom 1,1300.

Wszystko po kolei przemawia za tym, że to nie wrzesień zapisze się na kartach historii, jako miesiąc, w którym Rezerwa Federalna rozpoczęła zacieśnianie polityki monetarnej. Recesja w amerykańskim przemyśle, taniejące surowce na światowych rynkach oraz załamanie na giełdzie w Chinach przemawiają za tym, żeby decyzję o podniesieniu stóp w USA przełożyć na późniejszy termin, a nawet na przyszły rok.

Pomimo tego że dane makroekonomiczne mogą stanowić zasadną wymówkę i powstrzymywać jastrzębie zapędy Rezerwy Federalnej, nadal istnieje możliwość, że Fed zerwie z polityką zerowych stóp procentowych. Może zrobić to, aby stać się bardziej wiarygodnym na przyszłość i przejść od słów do czynów. Podniesienie stóp, pomimo tego że chwilowo okazałoby się szokiem, w dłuższej perspektywie jest krokiem w dobrą stronę. Ważnym argumentem za podniesieniem stóp procentowych jest to, że zerowy koszt pieniądza stwarza ogromne ryzyko powstawania baniek spekulacyjnych.

Najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne w dniu dzisiejszym:

10:30 – Wielka Brytania – wyniki sprzedaży detalicznej;
14:00 – Polska – wyniki sprzedaży detalicznej i produkcja przemysłowa;
14:30 – USA – liczba wydanych pozwoleń na budowę domów i liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych;
16:00 – USA – indeks Fed z Filadelfii;
20:00 – USA – decyzja Fed ws. stóp procentowych;
20:30 – USA – konferencja po posiedzeniu FOMC.

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN od połowy lipca znajduje się w trendzie wzrostowym. Po osiągnięciu maksimum na poziomie 4,2610, przeszedł w fazę korekty. Uformowała się formacja trójkąta. Silny opór dla ewentualnych wzrostów stanowi linia znajdująca się na poziomie 4,2420. Obecnie kurs dotarł do linii na poziomie 4,2040, po którym obrał kierunek na południe. W przypadku dalszych spadków kolejne wsparcie stanowi 50% zniesienie Fibonacciego, czyli poziom 4,1800.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN od początku lipca znajduje się w trendzie spadkowym. Aktualnie górne ograniczenie wyrysowanego kanału spadkowego znajduje się na poziomie 3,8820. W przypadku ruchu na północ, istotnym poziomem będzie 3,8670, czyli 23,6% zniesienia Fibonacciego. W przypadki osłabienia kursu, ważnym poziomem jest ostatnie minimum, czyli 3,8080.

USD/PLN

Kurs USD/PLN od początku sierpnia znajduje się w trendzie spadkowym. Górne ograniczenie w średnim terminie stanowi poziom 3,7750. W ostatnich dniach kurs poszybował gwałtownie w dół. Aktualnie kurs USD/PLN testuje linię wsparcia na poziomie 3,7160. W przypadku jej przebicia, istotny będzie poziom 3,6880, czyli 23,6% zniesienia Fibonacciego.

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN od kilkudziesięciu dni znajduje się w trendzie spadkowym. Wyrysowaną formację trójkąta stanowi linia oporu na poziomie 5,7720 oraz linia wsparcia na poziomie 5,7000. Po wczorajszym umocnienie funta szterlinga, skutecznym oporem dla dalszych wzrostów okazało się 23,6% zniesienie Fibonacciego. Istotne z punktu widzenia analizy technicznej jest ostatnie minimum na poziomie 5,7040.

Marcin Rogalski,
dealer walutowy,
Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Udostępnij artykuł: