Decyzja Fed podetnie skrzydła dolarowi?

Gospodarka

Rulon dolarów
Fot. Pixabay.com

Wielkimi krokami zbliża się posiedzenie Fed, na którym ma nastąpić pierwsza od wielu lat obniżka stóp procentowych. To ruch o tyle ciekawy, że jeszcze w grudniu ubiegłego roku Fed podnosił stopy procentowe. Ta decyzja może odbić się na kursie dolara.

Obniżka stóp procentowych może ryzykownie wpłynąć na kurs dolara, który i tak jest blisko wieloletnich szczytów w stosunku do innych walut #Fed #USA #dolar #USD

Powodem obniżki mogą być widoczne symptomy spowolnienia w globalnej gospodarce.

– Amerykańska gospodarka przez dłuższy czas trzymała się nieźle, przede wszystkim za sprawą cięć podatkowych zaaplikowanych w 2017 r. przez administrację Donalda Trumpa. Wpływ tych działań w pewnym momencie jednak wygasa, a trochę wyższe stopy Fed zaczęły dawać się gospodarce we znaki. Do tego słabość globalnego handlu i przemysłu, którą widzimy zwłaszcza w Azji, ale też w Europie Zachodniej, przenosi się powoli na Stany Zjednoczone – mówi Przemysław Kwiecień z XTB.

Czytaj także: Fed dzisiaj obniży stopy procentowe o 25, czy też o 50 punktów bazowych

 

Fed pod ogromną presją polityczną

Fed jest też pod ogromną presją polityczną. Szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell musi znosić krytykę ze strony Donalda Trumpa. Amerykański prezydent domaga się obniżenia stóp procentowych, co mogłoby zwiększyć jego poparcie przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

– Obniżka stóp procentowych może ryzykownie wpłynąć na kurs dolara, który i tak jest blisko wieloletnich szczytów w stosunku do innych walut. Dolarowi nie pomaga też duży deficyt budżetowy w USA. Decyzja Fed może więc w perspektywie kilku miesięcy podciąć skrzydła amerykańskiej walucie – dodaje Kwiecień.

Czytaj także: USA: stopy w dół, ryzyko kryzysu w górę >>>

Obniżka stóp procentowych to z kolei dobra informacja dla rynków akcji. Tańszy pieniądz zachęca inwestorów do lokowania środków w bardziej ryzykowne aktywa.

Warto też pamiętać, że poprzednia obniżka stóp procentowych przez Fed w roku 2000 i 2007 oznaczała zapowiedź problemów gospodarczych i dla rynków akcji. Jest jednak wiele głosów, że tym razem nie grozi nam powtórka tamtych scenariuszy.

Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: