Deflacja w strefie euro największa w historii

Komentarze ekspertów

oniec tygodnia został zdominowany przez szereg istotnych publikacji makroekonomicznych. W ciągu dnia uwagę inwestorów przyciągnęły informacje na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej w strefie euro - jak wynika z danych opublikowanych Eurostat, dynamika inflacji HIPC spadła w ostatnim miesiącu do -0.6% r/r, co jest najgorszym wynikiem w historii.

Istotny wpływ na przebieg piątkowej sesji miały także wiadomości napływające zza Oceanu, gdzie w ostatnim kwartale – mimo znaczącego wzrostu wydatków na konsumpcję – amerykańska gospodarka zanotowała wzrost jedynie o 2.6% wobec 5% w III kwartale 2014 roku. W efekcie, słabsze od prognozowanych dane przyczyniły się do wyraźnych spadków większości głównych indeksów na Wall Street – S&P 500 stracił w piątek 1.3%, natomiast Dow Jones Industrial – 1.45%.

Poniedziałek upłynie pod znakiem publikacji przemysłowych indeksów PMI dla największych światowych gospodarek. Popołudniu poznamy natomiast informacje o dynamice dochodów (prognoza 0.3% m/m) oraz wydatków (prognoza -0.2% m/m) Amerykanów. Warto zwrócić uwagę także na sytuację panującą na rynku surowców – wszystko wskazuje na to, że po chwilowym umocnieniu wartości czarnego złota, podczas dzisiejszej sesji będziemy obserwować dalsze spadki cen tego surowca.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: