Depozyty rublowe w rosyjskich bankach na 20 procent i ograniczenia w wypłatach walut zagranicznych

Gospodarka

Centralny Bank Rosji (CBR) poinformował w środę, że wprowadza limit 10 tys. USD w przypadku wypłat gotówki zagranicznej z kont walutowych klientów. Ograniczenie ma obowiązywać do 9 września. Wypłata sumy ponad 10 tys. USD jest możliwa w rublach po kursie dnia.

Centralny Bank Rosji
Fot. stock.adobe.com/Dobrydnev

Centralny Bank Rosji (CBR) poinformował w środę, że wprowadza limit 10 tys. USD w przypadku wypłat gotówki zagranicznej z kont walutowych klientów. Ograniczenie ma obowiązywać do 9 września. Wypłata sumy ponad 10 tys. USD jest możliwa w rublach po kursie dnia.

W komunikacie CBR stwierdzono ponadto, że banki nie będą sprzedawać zagranicznej gotówki obywatelom w okresie obowiązywania nowych przepisów i dodano, że specjalne środki zostały nałożone ze względu na ograniczenia napływu dolarów do Rosji nałożone przez państwa zachodnie.

CBR podkreślił, że około 90% rachunków walutowych w bankach rosyjskich nie przekracza kwoty 10 tys. USD, czyli 90 % posiadaczy depozytów lub rachunków walutowych będzie miało pełny dostęp do swojej gotówki.

Według rosyjskich ekspertów finansowych, rosyjskie banki mają wystarczające zasoby walut zagranicznych, by zapewnić wypłatę, ale klienci, którzy chcą zabrać swoją walutę muszą wcześniej zgłosić taki zamiar bankowi.

Już pierwszego dnia po wprowadzeniu ograniczeń klienci mieli trudności z wypłatą środków ze swoich kont.

Rosjanie w tydzień wpłacili 3 biliony rubli i 6 mld dolarów

Jak podaje portal Kommersant w zeszłym tygodniu obywatele Rosji zdeponowali w bankach duże sumy zarówno w rublach jak i w walucie obcej, zachęceni wysokim oprocentowaniem.

Po tym, jak Centralny Bank Rosji podniósł stopę procentową do 20%  większość banków podniosła oprocentowanie depozytów rublowych do 20–21% rocznie, a depozytów walutowych do 4–8% rocznie.

Tylko pięć największych banków - Sbierbank, Alfa-Bank, VTB, FC Otkritie i PSB - przyciągnęły około 3 biliony rubli i 6 mld USD w niecały tydzień. Otwartych zostało 2 mln nowych rachunków.

A jednak ryzykowne lokaty

Rosyjskie banki często oferują lokaty o wysokim oprocentowaniu na krótkie okresy. Na przykład w VTB maksymalne oprocentowanie  depozytu wynosi 23% rocznie przez okres nieprzekraczający sześciu miesięcy. W banku PSB na trzymiesięcznym lokacie można uzyskać 24% w skali roku. SberDeposit oferuje również stawkę 21% przez okres do trzech miesięcy.

Podobne są warunki w innych bankach, ale w przypadku depozytów długoterminowych oprocentowanie wynosi do 10% w skali roku.

Inflacja może wynieść w Rosji nawet 100%, więc zamrożenie oszczędności, nawet przy 20-procentowym oprocentowaniu oznaczać będzie stratę

Od 10 marca Alfa-Bank obniżył oprocentowanie depozytów dolarowych z 8% do 5%, depozytów w euro z 5% do 4% , a od 11 marca - depozytów w rublach z 20% do 18% rocznie.

Eksperci uważają, że mimo wysokiego oprocentowania trzymanie oszczędności zarówno w rublach, jak i w walutach obcych w rosyjskich bankach jest ryzykowne.

W dodatku prognozy przewidują, że inflacja może wynieść w Rosji nawet 100%, więc zamrożenie oszczędności, nawet przy 20-procentowym oprocentowaniu oznaczać będzie stratę.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: