Deweloperzy przewidują gwałtowny wzrost wniosków o pozwolenie na budowę

Inwestycje / Komentarze ekspertów / Nieruchomości

Pod koniec roku będziemy obserwować kumulację wniosków o pozwolenie na budowę, czytamy w komentarzu Polskiego Związku Firm Deweloperskich do opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu pt. „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń – październik 2020 roku”

Polski Związek Firm Deweloperskich, PZFD
Źródło: PZFD

Pod koniec roku będziemy obserwować kumulację wniosków o pozwolenie na budowę, czytamy w komentarzu Polskiego Związku Firm Deweloperskich do opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu pt. „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń – październik 2020 roku”

Z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu pt. „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń – październik 2020 roku” wynika, że w badanym okresie oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Po 10 miesiącach 2020 roku liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto jest niższa o 7,7% względem analogicznego okresu w 2019 roku. W samym sektorze deweloperskim spadek ten wyniósł 10,3%.

Prognoza PZFD przestawiona w okresie pierwszego lockdownu zakładała kilkunastoprocentowy spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Na dzień 23 listopada 2020 r. PZFD podtrzymuje pierwotną prognozę, choć prawdopodobne jest, że łączny spadek nie przekroczy 10%.

Czytaj także: Mniej mieszkań oddanych do użytku, rozpoczętych budów i pozwoleń w październiku, produkcja też wyraźnie poniżej poziomów z ubiegłego roku

Nadchodzi boom pozwoleń na budowę

Skumulowany spadek liczby pozwoleń na budowę mieszkań wyniósł 4,5%, w tym w sektorze deweloperskim 7,2%.

Jednakże pod koniec roku prawdopodobnie będziemy obserwować kumulację składanych wniosków o pozwolenie na budowę, co ma związek z nowymi przepisami wchodzącymi w życie od 1 stycznia 2021 roku.

Owe wnioski powinny przełożyć się na bardzo wysokie liczby pozwoleń na budowę w pierwszym kwartale 2021 roku.

Czytaj także: Nowe mieszkania drożeją mimo pandemii

Więcej nowych mieszkań

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w pierwszych 10 miesiącach 2020 roku była wyższa o 6,1% rok do roku, przy czym w samym sektorze deweloperskim wynik ten wyniósł 9,3%.

Ten parametr nie obrazuje dobrze bieżącej sytuacji gospodarczej, ponieważ jest bezpośrednim wynikiem inwestycji rozpoczynanych około 2 lat wcześniej i jest zgodny z długoterminowymi przewidywaniami.

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w pierwszych 10 miesiącach 2020 roku była wyższa o 6,1% rok do roku.

W kolejnych miesiącach powinniśmy obserwować podobne wskaźniki obrazujące liczbę mieszkań oddawanych do użytkowania.

Czytaj także: Grunt za mieszkanie, zyskają gminy, TBS-y i deweloperzy?

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: