Do końca roku 2 mln kart Visa z funkcjonalnością płatności zbliżeniowych

Bankowość

Kolejnych 17 banków przygotowuje się do wydania zbliżeniowych kart Visa payWave. W końcu roku będzie można płacić nimi w kilkunastu tysiącach placówek w Polsce - poinformowała Visa Europe.

PKO BP po wakacjach ma zacząć wymianę ponad 6 mln debetowych kart Visa dla użytkowników indywidualnych, wydawanych do rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz do internetowego konta Inteligo, na karty z mikroprocesorem i funkcjonalnością Visa payWave. Do wydawania swoich kart zbliżeniowych Visa payWave przygotowują się również m.in.: Bank BPH, Citi Handlowy, DnBNord, ING Bank Śląski, Lukas Bank, mBank, MultiBank oraz banki spółdzielcze, np. Bank Polskiej Spółdzielczości czy Mazowiecki Bank Regionalny.

„Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, w którym rozpoczyna się masowe wydawnictwo kart z funkcją zbliżeniową Visa payWave, umożliwiającą realizowanie szybkich, wygodnych i bezpiecznych płatności kartą za drobne zakupy” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.

Karty Visa payWave akceptuje obecnie w Polsce w ponad 5 tys. terminali zainstalowanych m.in. w ogólnopolskich sieciach handlowych. Należą do nich Empik, Coffee Heaven, McDonald’s, stacje paliw Shell. Płatności zbliżeniowe Visa payWave są też akceptowane w ponad 60 samoobsługowych automatach biletowych w Warszawie.

W końcu roku łączna liczba placówek akceptujących płatności zbliżeniowe Visa payWave (zarówno kartą, jak i telefonem komórkowym) ma osiągnąć w Polsce kilkanaście tysięcy, w dużej mierze dzięki programowi „Kartą Visa zapłacisz wszędzie” (w jego ramach banki-wydawcy kart Visa zainwestują 200 mln zł w ciągu 5 lat w podwojenie sieci akceptacji). „Szacujemy, że w wyniku działań agentów rozliczeniowych uczestniczących w programie Kartą Visa zapłacisz wszędzie liczba terminali umożliwiających dokonywanie błyskawicznych płatności zbliżeniowych Visa payWave wzrośnie w ciągu 5 lat o ponad 200 tys., co walnie przyczyni się do upowszechnienia tej technologii jako szybkiej i wygodnej formy płatności za towary i usługi” – mówi Małgorzata O’Shaughnessy.

Również MasterCard informuje o wzroście liczby punktów, w których można płacić kartami w jego technologii zbliżeniowej PayPass. Jak podano 31 maja, Polskie ePłatności rozpoczęły montaż 3,5 tys. terminali akceptujących karty z tą technologią.

Udostępnij artykuł: