Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy

Komentarze ekspertów

Najważniejszym wydarzeniem piątkowej sesji była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy.

Uwagę inwestorów przyciągnęły znacznie lepsze od prognozowanych dane dotyczące liczby osób zatrudnionych w sektorze pozarolniczym oraz prywatnym, która w październiku wyniosła odpowiednio 204K i 212K. Biorąc pod uwagę zaskakujący wzrost amerykańskiego PKB w III kwartale oraz coraz lepsze informacje napływające z rynku pracy, ekonomiści zaczęli brać pod uwagę możliwość ograniczenia programu QE3 już podczas grudniowego posiedzenia Fed.

Przemawiający na konferencji zorganizowanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w Waszyngtonie Ben Bernanke nie odniósł się jednak ani do aktualnej sytuacji ekonomicznej, ani planów związanych z ewentualną zmianą polityki monetarnej.

Początek tygodnia ze względu na niewielką ilość danych makroekonomicznych upłynął natomiast wyjątkowo spokojnie. Poniedziałek był dniem wolnym nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, gdzie obchodzono wczoraj Dzień Weterana.

Podczas dzisiejszej sesji poznamy dynamikę wskaźnika cen konsumpcyjnych CPI w Wielkiej Brytanii (prognoza 0.3% m/m i 2.5% r/r). Informacje na temat inflacji opublikuje również NBP. Dla inwestorów z Polski istotne będą także dane dotyczące salda rachunku bieżącego (prognoza -710 mln euro). Dzień zakończą przemówienia członka zarządu ECB – Joerg Asmussen’a oraz szefa Fed z Atanty – Dennis’a Lockhart’a.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: