Dobre dane z Eurostrefy

Komentarze ekspertów

Czwartkowa sesja została zdominowana przez publikację przemysłowych indeksów PMI. W Europie na prowadzenie ponownie wysunęły się Niemcy, gdzie wysokość tego wskaźnika wzrosła do 54.3 pkt.

Uwagę inwestorów przyciągnęły również informacje o znacznej poprawie sytuacji na tamtejszym rynku pracy. Jak wynika z danych opublikowanych przez niemiecki urząd statystyczny, w 2013 roku zatrudnienie w Niemczech wzrosło do rekordowego poziomu 42 mln osób. Pozytywnym zaskoczeniem okazały się również odczyty dla pogrążonych w recesji krajów południa – w Grecji sektor przemysłowy odnotował w grudniu największy wzrost od ponad 4 lat. W ostatnim miesiącu wzrosła również – z 51.6 pkt do 52.7 pkt – wysokość przemysłowego indeksu PMI dla całej Eurostrefy. Nieco słabsze informacje napłynęły natomiast ze Stanów Zjednoczonych, gdzie indeks ISM wyniósł w grudniu 57 pkt. Dalszemu umocnieniu dolara sprzyjały jednak wiadomości docierające z amerykańskiego rynku pracy. W efekcie, kurs EUR/USD spadł wczoraj do poziomu 1.3630.

Podczas dzisiejszej sesji zostaną opublikowane dane o dynamice podaży pieniądza M3 w strefie euro (prognoza 1.5% r/r). Z kolei, w Stanach Zjednoczonych dzień upłynie pod znakiem wystąpień przedstawicieli Fed. Dla ekonomistów najważniejszym wydarzeniem będzie bez wątpienia przemówienie Bena Bernanke.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: