Dobre dane z Wielkiej Brytanii

Komentarze ekspertów

We wtorek uwaga inwestorów skupiła się na wiadomościach płynących z Wielkiej Brytanii.

Po bardzo dobrych odczytach z sektora usługowego, przyszedł czas na publikację informacji o produkcji przemysłowej oraz sytuacji na tamtejszym rynku nieruchomości. W obydwu przypadkach opublikowane dane okazały się lepsze od prognozowanych. Dynamika brytyjskiej produkcji przemysłowej wyniosła w czerwcu 1.1% m/m oraz 1.2% r/r, natomiast wskaźnik cen nieruchomości Halifax wzrósł w ostatnim miesiącu o 0.9% m/m. Dla brytyjskiej waluty był to kolejny dzień umacniania się zarówno w odniesieniu do amerykańskiego dolara, jak i euro. Czy dobra passa brytyjskiego funta utrzyma się dłużej, przekonamy się już dzisiaj.

W czasie wczorajszej sesji pozytywne informacje napłynęły również  zza Odry. Dynamika niemieckich zamówień fabryk wzrosła w czerwcu do 3.8% m/m, potwierdzając tym samym stabilną pozycję gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. Z kolei za Oceanem opublikowano informacje o handlu zagranicznym w USA. Amerykański bilans handlowy wyniósł w czerwcu -34.2B USD.

W środę oczy inwestorów zwrócą się ponownie w kierunku Wielkiej Brytanii, gdzie najważniejszym wydarzeniem będzie publikacja raportu dotyczącego inflacji w II kwartale oraz wystąpienie nowego szefa BoE – Mark’a Carney’a. Ekonomiści czekają na przedstawienie nowych wytycznych w kontekście brytyjskiej polityki monetarnej. W przypadku spodziewanego przez ekspertów utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, pozycja funta może się osłabić. W Niemczech opublikowane zostaną dane o wartości produkcji przemysłowej (prognoza 0.3% m/m), natomiast z USA napłynął informacje o sytuacji na tamtejszym rynku nieruchomości – poznamy ilość złożonych wniosków o hipotekę MBA. Dzień zakończy przemówienie szefa Fed z Filadelfii – Charles’a Plosser’a.

dr Maciej Jędrzejak
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: