Dobrze płatna i ciekawa praca czeka na Ciebie w 2020 roku

Rynek pracy

Praca w Polsce 2019 − 2020: nowe miejsca pracy i jak zdobyć dobrze płatną posadę – analiza Jobsora.com Team.

praca zatrudnienie
Fot. Stock.Adobe.com/ pathdoc

Praca w Polsce 2019 − 2020: nowe miejsca pracy i jak zdobyć dobrze płatną posadę – analiza Jobsora.com Team.

#Jobsora.comTeam: Internet wciąż się rozwija, dlatego osoby z wiedzą o mechanizmach działania w nim są niesamowicie cenne dla firm #RynekZatrudnienia #Internet #PoszukiwaniPracownicy

W Polsce mamy aktualnie bardzo dogodną sytuację do rozwoju zawodowego w wielu nowych, intratnych kierunkach. Rynek pracownika otworzył przed wieloma osobami atrakcyjne ścieżki ekspansji kariery i trend ten będzie utrzymywał się nie tylko w roku 2019, ale również w 2020.

Na bardzo niskim poziomie jest bezrobocie, a sytuacja związana z odpływem taniej siły roboczej ze Wschodu — migrującej dalej na Zachód — dodatkowo odblokowała niektóre branże.

Płaca minimalna rośnie, zasady zatrudnienia po stronie prawnej mają przeciwdziałać wyzyskowi, a hojne, rządowe programy społeczne zmuszają pracodawców do głębszego sięgnięcia do kieszeni w trakcie ustalania zarobków na poszczególnych szczeblach w firmie.

Wiedza plus praktyka

Bardzo dużo mówi się o programistach i branży IT ogólnie, tymczasem sytuacja najbardziej poszukiwanych zawodów na polskim rynku pracy może zaskoczyć. Jednym ze stanowisk borykających się ze sporymi deficytami są… brukarze. Tak, w szczególności pracownicy fizyczni będą intensywnie poszukiwani przez duże firmy budowlane i deweloperskie na przełomie 2019/2020.

Jednakże głównym kryterium jest posiadana i ugruntowana praktyką wiedza, czyli wśród dobrze płatnych ofert pracy przebierać będą mogli wykwalifikowani hydraulicy, elektrycy, stolarze, spawacze i obsługujący urządzenia tokarskie oraz CNC. Wśród dziesiątek zleceń znajdą się również te skierowane do operatorów wózków widłowych, w szczególności mogących pochwalić się wieloletnim stażem w pracach magazynowych.

Osobną grupą, w której brakuje rąk do etatowych działań, są kierowcy wraz z całą branżą transportową. Zarobki, które od pewnego czasu były zamrożone, w roku 2019 poszybowały w górę. Wciąż jest sporo wolnych miejsc, zarówno w przeżywających złoty okres usługach kurierskich, jak i w spedycji krajowej oraz międzynarodowej.

Nowością w tej branży jest zatrudnianie małżeństw, gdzie mąż i żona mogą „zmieniać się” między sobą w dłuższych trasach. Zrobienie prawa jazdy C+E w duecie jest zatem świetnym pomysłem.

Etaty dla absolwentów studiów wyższych

Dla osób właśnie wybierających się na studia wciąż bardzo dobrym pomysłem jest wybór kierunku medycznego, z uwzględnieniem ciekawej specjalizacji. W szpitalach, które mają podpisane umowy z NFZ widać ogromną konieczność zatrudnienia nowych lekarzy. Powoli na braki kadrowe zaczynają narzekać również placówki prywatne, oferujące zyskujące na popularności pakiety usług medycznych.

Rozwój nauki skierowany jest bardzo mocno w stronę badań DNA, dlatego kierunki biologiczne z pewnością dadzą pracę tuż po ukończeniu studiów. Dziedzina life science, ściśle powiązana z bioinżynierią jest hitem w przemyśle badawczym. Można więc rzec, że osoby startujące ze swoją edukacją biotechnologiczną już dekadę temu — gdy na dziedziny te zapanowała moda — wciąż mogą być dumne z obranej przez siebie ścieżki rozwoju.

Zmiany w sprzedaży — liczy się tylko e-commerce

Bardzo istotną przemianę przechodzi handel. Wciąż stwierdzenie, że jego osobista forma nie ma i nie będzie miała znaczenia, nie jest zbyt trafne. Za to warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo intensywnie rozwija się e-commerce, czyli sprzedaż drogą internetową. Ostatnie firmy, które przegapiły ten sposób na dotarcie do klienta, otwierają swoje sklepy internetowe. Potrzebni są zatem specjaliści, którzy będą w stanie wdrożyć nowoczesny system sprzedaży, operatorzy CRM, oraz osoby doskonale znające mechanizmy rządzące światem mediów społecznościowych.

W internetowej przestrzeni konkurencja pomiędzy dystrybutorami, twórcami, sprzedawcami i pośrednikami oferującymi podobne kategorie produktów stała się nie do zniesienia. Dlatego kształcenie w kierunku sprawnego poruszania się w branży SEO również przynosi ogromne korzyści. Za swoje usługi coraz więcej życzą sobie pozycjonerzy, graficy i copywriterzy. Tutaj również kluczowym kryterium jest jakość oferowanych działań, najlepiej poparta bogatym portfolio.

Ogłoszenia pracy dla niepełnosprawnych 2019 − 2020

Polska wciąż nie jest rajem dla osób z niepełnosprawnościami. Sytuacja ta bardzo powoli ulega zmianie, ze względu na intensywnie prowadzone akcje społeczne i edukacyjne. Dla pracodawców chcących zatrudnić osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością i przebywających na rencie, przewidziane są ulgi w ZUS i różne dopłaty, przyznawane najczęściej przez lokalne urzędy pracy.

Być może kiepska sytuacja ulegnie nieco poprawie, gdy szybko rosnące pensje minimalne wymogą na przedsiębiorcach poszukiwania dodatkowych oszczędności.

Dla osób niepełnosprawnych sporym ratunkiem jest dynamiczny rozwój pracy zdalnej. Mnóstwo ogłoszeń z opcją pracy z domu można spotkać na specjalistycznych portalach, np. jobsora. Wolne zawody łączą się głównie ze wspomnianym wcześniej dynamicznym wzrostem zainteresowania zakupami w Internecie.

Osoby z częściową niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach i niedosłyszące, w pracy przed ekranem upatrują swojej szansy na ciekawą posadę. Jest to bardzo słuszne dążenie i z pewnością w 2020 roku trend ten zostanie utrzymany.

W jakich zawodach nie warto szukać pracy w 2020 roku

Złym pomysłem na karierę zawodową jest szukanie swojego miejsca wśród wakatów dostępnych w urzędach, w szczególności tych przygotowanych w ramach korpusu służby cywilnej. Od kilkunastu lat zmiany w płacach są tam minimalne, a aby otrzymać godną wypłatę na stanowisku kierowniczym, trzeba pochwalić się nie tylko doskonałymi kwalifikacjami zawodowymi, ale też wieloletnim stażem, sięgającym nierzadko dwóch dekad.

Ciekawostką jest to, że praca w takich miejscach jest regulowana osobną ustawą, więc podwyżki płac minimalnych nie mają tu zastosowania.

Oprócz tego jest kilka grup zawodowych od kilku lat sukcesywnie tracących na znaczeniu.

Specjaliści z tych dziedzin nie są już poszukiwani, dlatego mając wykształcenie w którymś z poniższych kierunków, warto pomyśleć o przebranżowieniu:

  • poligrafia — drukarze, introligatorzy i inne osoby pracujące przy tego typu usługach od kilku lat narzekają na coraz mniejsze zainteresowanie ze strony odbiorców;
  • hutnictwo — huty są od lat nierentowne, a wsparcie z budżetu państwa jest jedynie tymczasową formą podtrzymania przy życiu branży skazanej na stopniowe wykruszenie;
  • zegarmistrze, jubilerzy, grawerzy — tutaj przewiduje się, że grupa zawodowa wykonująca precyzyjne prace skurczy się o nawet 1/3;
  • parkingowi, bileterzy, dozorcy — te zawody bezskutecznie walczą z coraz tańszymi rozwiązaniami technologicznymi, wprowadzającymi wygodną automatyzację;
  • rolnictwo — branża ta wymaga coraz większych zdolności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, dzięki czemu zyskują tylko najwięksi potentaci, zastępujący czynnik ludzki robotyką i systemami informatycznymi.

Nie oznacza to, że w powyższych grupach nie warto poszukać swojej niszy, otwierając własny biznes, zapełniając jakąś lukę, szczególnie w ujęciu lokalnym. Jednak ogłoszeń o pracę z opcją przyjęcia na pełen etat można w nich niestety poszukiwać bezskutecznie.

Praca 2019/2020 — gdzie szukać wakatów?

Internet to najlepsze źródło najświeższych ofert z pracą. Wszystkie słupy ogłoszeniowe, gazety, a nawet powiatowe urzędy pracy tracą na znaczeniu wśród miejsc online nastawionych na intensywne informowanie o wakatach. Jest to naturalna sytuacja od lat i w kolejnych będzie się jedynie pogłębiać.

Właściwie jedynym konkurencyjnym dla stron z ogłoszeniami źródłem wiedzy − są zakładki „kariera”, obecne na witrynach każdego większego przedsiębiorstwa. Jeśli poszukującemu pracy zależy na bardzo mocno skonkretyzowanej posadzie, powinien zaglądać właśnie tam.

Rok 2020 zapowiada się bardzo dobrze dla pracowników fizycznych z dużym doświadczeniem. Wykwalifikowanych specjalistów w budowlance brakuje ze względu na ich sukcesywny odpływ poza granice Polski.

Wśród pracowników umysłowych na uwagę zasługują wszystkie branże związane z e-commerce. Internet wciąż się rozwija, dlatego osoby z wiedzą o mechanizmach działania w nim są niesamowicie cenne dla firm. Biotechnologia i medycyna to z kolei najpewniejsze kierunki, po których ukończeniu studenci nie będą mieli problemu ze znalezieniem wolnej posady, nawet bez dużego doświadczenia.

Więcej informacji: https://pl.jobsora.com/

Źródło: Jobsora.com Team
Udostępnij artykuł: