Dodatkowe 9,5 mld USD z krajów G7 na wsparcie finansów publicznych Ukrainy

Gospodarka

Ministrowie finansów krajów grupy G7 spotkali się w Petersbergu koło Bonn, gdzie podjęli decyzję o wsparciu Ukrainy dodatkowym, krótkoterminowym wsparciem budżetowym w wysokości 9,5 mld dolarów – podała agencja dpa..

Flagi państw G7
Fot. stock.adobe.com/Maksym Yemelyanov

Ministrowie finansów krajów grupy G7 spotkali się w Petersbergu koło Bonn, gdzie podjęli decyzję o wsparciu Ukrainy dodatkowym, krótkoterminowym wsparciem budżetowym w wysokości 9,5 mld dolarów – podała agencja dpa..


Od początku roku w ramach G7 udało się zapewnić łącznie 19,8 mld dolarów na pomoc finansową dla Ukrainy - wynika z deklaracji końcowej ministrów. Fundusze te mają pomóc w utrzymaniu podstawowych działań rządowych w zaatakowanym przez Rosję kraju i zlikwidowaniu luki w finansach. Ukraina potrzebuje pieniędzy m.in. na wypłatę emerytur i pensji pracowników państwowych.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Jak poinformował w czwartek niemiecki minister finansów Christian Lindner, RFN przeznaczy na nową pomoc budżetową dla Ukrainy ok. 1 mld euro, a USA zobowiązały się przekazać 7,5 mld dolarów. Grupa G7 obejmuje również Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Japonię i Kanadę.

„Będziemy nadal wspierać Ukrainę w tej wojnie i poza nią, jesteśmy gotowi zrobić więcej, jeśli będzie to konieczne” – zapowiedzieli ministrowie finansów G7. 

Niemcy nie popierają zadłużenia się UE na rzecz odbudowy Ukrainy

Minister finansów Niemiec Christian Lindner powiedział w piątek, że rząd RFN nie popiera kolejnego wspólnego zadłużenia się UE na rzecz odbudowy Ukrainy, na wzór mechanizmu wykorzystanego do wsparcia unijnej gospodarki po pandemii Covid-19. Rozwiązanie takie rozważa Komisja Europejska.

"Niemcy nie zgadzają się na dodatkowy fundusz, wzorowany na mechanizmie Next Generation EU" - oznajmił Lindner, który wypowiadał się na marginesie spotkania w Bonn ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G7.

Zdaniem niemieckiego ministra, fundusz odbudowy UE finansowany wspólnym zadłużeniem powstał w "unikalnej sytuacji", a ponadto "nie został nawet jeszcze wykorzystany".

Rząd Niemiec "nie popiera" podobnego rozwiązania dla Ukrainy i skłania się ku klasycznym metodom wspierania krajów trzecich, w oparciu o unijne środku budżetowe.

KE zaproponowała stworzenie wspólnego instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy

KE zaproponowała stworzenie wspólnego instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy w połowie maja, argumentując, że można się już "oprzeć na doświadczeniu zdobytym przez UE" podczas konstruowania planu odbudowy na podstawie niestosowanego wcześniej wspólnego zadłużenia.

Przeciwne takiemu rozwiązaniu są wszystkie tzw. państwa oszczędne Unii, czyli Holandia, Dania, Austria i Szwecja - przypomina AFP. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: