Dodatkowe świadczenia do emerytury to nie tylko 500+

Komentarze ekspertów

W przyszłym roku najbiedniejsi emeryci będą mogli liczyć nawet na 631 zł miesięcznie – rząd szykuje nie tylko waloryzację świadczeń emerytalnych, ale również dodatki 500 plus i 13. emerytury. Z szacunków Super Expressu wynika, że waloryzacja w 2020 roku wyniesie ok. 4,04 proc., a to oznacza, że najbiedniejsi emeryci zyskają około 57 zł miesięcznie. Niektórzy z nich, do powyższej kwoty, będą mogli doliczyć 500+ z programu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM
Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM Fot. Adam Cisowski

W przyszłym roku najbiedniejsi emeryci będą mogli liczyć nawet na 631 zł miesięcznie – rząd szykuje nie tylko waloryzację świadczeń emerytalnych, ale również dodatki 500 plus i 13. emerytury. Z szacunków Super Expressu wynika, że waloryzacja w 2020 roku wyniesie ok. 4,04 proc., a to oznacza, że najbiedniejsi emeryci zyskają około 57 zł miesięcznie. Niektórzy z nich, do powyższej kwoty, będą mogli doliczyć 500+ z programu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Robert Majkowski: jednym ze strumieni zapewniających wpływy do domowego budżetu powinna być #RentaDożywotnia, która mogłaby być nie tyle alternatywą dla 500+ lecz uzupełnieniem tegoż dodatku #emerytury

O te środki będą mogli starać się nie tylko niepełnosprawni (jak dotychczas), ale również ci, którzy mają najniższe emerytury, a przekroczyli 75 lat. Rząd zapowiedział również wypłatę 13 emerytur. Eksperci szacują, że można mówić o jednorazowych wypłatach w kwocie ok. 888 zł, co daje 74 zł w skali miesiąca. Co jednak z seniorami, którzy nie załapią się na powyższe świadczenia?Czytaj także: W 2020 r. trzynasta emerytura będzie wypłacona? Ma być nowelizacja budżetu >>>

Jak wygląda starość w Polsce?

To jak wygląda starość w Polsce, opisuje m.in. przygotowywany corocznie przez Ministerstwo Rodziny dokument „Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce”. W raporcie za 2017 r. czytamy, że większość osób starszych to przede wszystkim kobiety (ponad 58 proc.). Na 100 mężczyzn przypada aż 140 kobiet (dla całej ludności Polski wskaźnik feminizacji wynosi 107). Okazuje się, że statystyczny Polak przeżywa coraz więcej swojego życia w starości. W 2016 r. „przeciętne trwanie życia noworodka” płci męskiej wynosiło 73,9 lat, natomiast płci żeńskiej 81,9 - odpowiednio o nieco ponad 8 lat i prawie 7 lat więcej niż w 1991 r. Resort wskazuje, że starszych osób będzie przybywać. W 2050 roku osób w wieku powyżej 60-tego roku życia będzie już 13,7 miliona i będą one stanowiły ponad 40 proc. ogółu ludności. Sytuacja finansowa osób starszych również nie jest kolorowa. W 2017 r. przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwach domowych zamieszkiwanych wyłącznie przez osoby starsze (w wieku 60 lat i więcej) wynosił 1888,76 zł. Z naszych badań i analiz wynika, że osoby starsze wydają większość środków na opłaty m.in. za czynsz i media oraz na leczenie i leki.

Każde wsparcie finansowe na wagę złota

To właśnie dlatego każde wsparcie finansowe, które będzie stanowiło dodatkowy wpływ do senioralnego budżetu, jest na wagę złota. Cieszą mnie zatem plany rządowe skierowane do osób, które są w najtrudniejszej sytuacji. Warto jednak pamiętać, że życie poniżej godziwego poziomu, na granicy egzystencji dotyczy znacznie większej grupy osób starszych niż moglibyśmy przypuszczać. Większość polskich emerytów pobiera świadczenia, które są znacznie niższe aniżeli ich zarobki z czasów, gdy byli czynni zawodowo. Źródeł finansowania na emeryturze powinno być moim zdaniem więcej. Świadczenia państwowe to dla mnie wciąż tylko podstawa. Jednym ze strumieni zapewniających wpływy do domowego budżetu powinna być renta dożywotnia, która mogłaby być nie tyle alternatywą dla 500+ lecz uzupełnieniem tegoż dodatku. Zresztą kwota 500 zł jest tylko symboliczna. By dostać 500 zł miesięcznie z tytułu renty dożywotniej wystarczy posiadanie mieszkania o metrażu ok. 27 metrów kwadratowych. Przykładowo, jeden z naszych klientów, który jest w posiadaniu mieszkania o powierzchni 26,7 m kw. otrzymuje 482 zł miesięcznie. Kolejny przykład to mieszkanie 34,2 m kw. i renta dożywotnia w wysokości 800 zł miesięcznie (zobacz poniżek Przykład 1). Tymczasem seniorzy są posiadaczami znacznie większych mieszkań, z których mogą uwalniać znacznie wyższe świadczenia. Średnia renta dożywotnia, według szacunków Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, to ok. 1000 zł miesięcznie, ale wypłacamy również świadczenia w wysokości 2000 zł lub więcej. Dotychczas wypłaciliśmy seniorom ponad 12 mln zł z tego tytułu.Czytaj także: Dodatkowa emerytura z mieszkania? – dużo obaw, ale i szans >>>Przykład 1: Senior w wieku 78 lat, mieszkanie o powierzchni 26,7 m kw. (wartość rynkowa 160 tys. zł), renta dożywotnia = 482 zł oraz jednorazowa wypłata w momencie podpisania umowy w kwocie 5000 zł. Przykład 2: Senior w wieku 76 lat, mieszkanie o powierzchni 34 m kw. (wartość rynkowa 257 tys. zł), renta dożywotnia = 800 zł i jednorazowa wypłata przy podpisaniu umowy 5000 zł.
Udostępnij artykuł: