Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca

Finanse osobiste

Mama i dzieci przed komputerem
Fot. stock.aobe.com/Konstantin Yuganov

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wypłacany w czasie zamknięcia żłobków, szkół i przedszkoli, zostanie przedłużony do 28 czerwca, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Min. @MarlenaMalag: dodatkowy #ZasiłekOpiekuńczy, wypłacany w czasie zamknięcia żłobków, szkół i przedszkoli, zostanie przedłużony do 28 czerwca @MRPiPS_GOV_PL

„Zasiłki opiekuńcze nad dziećmi do lat 8 będą przedłużone do 28 czerwca” – powiedziała Maląg w trakcie konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (WUM).

„I będzie możliwość przedłużenia, ale taką datę teraz przyjmujemy” – dodała.

Od 6 maja samorządy mogą otwierać żłobki i przedszkola

Od 6 maja samorządy mogą stopniowo otwierać żłobki i przedszkola. Jednak – jak poinformował wczoraj minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski – nie wszystkie zostały dotychczas otwarte, a z możliwości posyłania dzieci do przedszkoli skorzystało około 10% rodziców.

Od 25 maja istnieje też możliwość organizowania zajęć wychowawczo-dydaktycznych dla dzieci z klas I-III, ale wieku rodziców nie skorzystało z tej możliwości. Rodzice i opiekunowie mieli jednak wybór, tym którzy nie decydują się na posłanie dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły przysługuje do 14 czerwca zasiłek opiekuńczy.

Czytaj także: ZUS: kto ma prawo do przedłużonego dodatkowego zasiłku opiekuńczego >>>

Teraz termin ten zostaje wydłużony do 28 czerwca.

Możliwość przedłużenia okresu pobierania zasiłku opiekuńczego na czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków zakłada ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Dodatkowy okres zasiłku przysługuje ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, a także w przypadku podjęcia decyzji o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem do lat 8.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: