Dolar cierpi, złoty kontynuuje umocnienie

Komentarze ekspertów

Osłabienie dolara amerykańskiego i “windows dressing” sprawiły, że koniec roku zakończył się małym zamieszaniem na rynkach finansowych. Beneficjentem zmian, zwłaszcza słabszego dolara okazał się złoty, który umocnił w relacji do głównych walut.

Osłabienie dolara amerykańskiego i “windows dressing” sprawiły, że koniec roku zakończył się małym zamieszaniem na rynkach finansowych. Beneficjentem zmian, zwłaszcza słabszego dolara okazał się złoty, który umocnił w relacji do głównych walut.

Bieżący tydzień rozpoczynamy publikacją danych PMI dla sektora przemysłowego gospodarek świata. Indeks dla Polski jest jednym z pierwszych opublikowanych odczytów. Grudniowe wskazanie krajowego indeksu na poziomie 55 jest najwyższe od lutego 2015 r. i wskazuje na trwający wzrost aktywności sektora.SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTYEURZgodnie ze wstępnym szacunkiem ostatni odczyt indeksu PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł 60,6 pkt. Aktywność w sektorze rosła niemal nieprzerwanie przez cały poprzedni rok. Grudniowy odczyt był rekordowy i nadal wskazuje na utrzymujące się ożywienie w sektorze produkcyjnym, które powinno pozytywnie przełożyć się na wzrost gospodarczy (zarówno w strefie euro, jak i w Polsce) w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Bieżący tydzień przyniesie dość dużo informacji z europejskich gospodarek. Uwagę warto będzie zwrócić przede wszystkim na piątkowe odczyty inflacji ze strefy euro. Zgodnie z oczekiwaniami inflacja CPI powinna spać z poziomu 1,5% do 1,4% rok do roku. Równie istotny będzie odczyt inflacji bazowej, ceny mierzone w ten sposób powinny pokazać wzrost do poziomu 1% rocznie.GBPW przeciwieństwie do odczytu dla strefy euro, brytyjski wskaźnik PMI rozczarował. Indeks  zanotował spadek z poziomu 58,2 w listopadzie do 56,3 w grudniu, podczas gdy konsensus oczekiwał utrzymania poziomu zbliżonego do tego z ostatniego miesiąca. Wskaźnik nadal notuje wysokie poziomy, a niemal cały poprzedni rok charakteryzował się dosyć systematycznym wzrostem aktywności w sektorze. Po raz kolejny jednak mamy do czynienia z sytuacją, w której brytyjska gospodarka ustępuje europejskiej, wskazując na obawy biznesu dotyczące przyszłości Wielkiej Brytanii i relacji UE-UK.

USDPublikacja danych PMI dla przemysłu USA jeszcze przed nami. Dolar kontynuuje spadki z ostatnich sesji, para EUR/USD kieruje się na północ i obecnie znajduje się w okolicy poziomu 1,21.W tygodniu poznamy sporo istotnych danych z USA, z których uwagę warto będzie zwrócić przede wszystkim na publikowane w środę “minutki” z ostatniego spotkania FOMC oraz piątkową publikację danych NFP z amerykańskiego rynku pracy.KLUCZOWE PUBLIKACJE15:45 – indeks PMI dla przemysłu USA w grudniu

Roman Ziruk

Ebury

Udostępnij artykuł: