Domy z drewna coraz popularniejsze w Europie

Finanse i gospodarka

Drewno staje się coraz popularniejszym materiałem budowlanym w Europie pomimo trudnej sytuacji w branży budowlanej. Wzrost na rynku domów drewnianych można zaobserwować już teraz między innymi w Niemczech. Z kolei w przypadku Wielkiej Brytanii udział drewnianych konstrukcji w rynku ma wzrastać w ciągu najbliższych 2 lat szybciej niż jakiejkolwiek innej budowlanej metody*.

Popularność konstrukcji drewnianych w Europie ma wielowiekowe tradycje. Nadal cenimy jego właściwości, ponieważ drewno jest uniwersalnym i lekkim materiałem. Dużą zaletą tego surowca jest jego łatwość obróbki oraz możliwość stawiania nawet bardzo skomplikowanych konstrukcji w stosunkowo krótkim czasie, między innymi dzięki zastosowaniu prefabrykatów. Równocześnie w Europie dominuje trend proekologiczny, którego głównym założeniem jest redukcja emisji dwutlenku węgla. Drewno, magazynując CO2, korzystnie wpływa na atmosferę i idealnie wpisuje się w ten postulat.

 

W Europie pomimo kryzysu, jaki dotknął branżę budowlaną możemy zaobserwować wzrost popularności budynków drewnianych. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii w 2014 r. aż jedna czwarta nowo wybudowanych domów będzie tego typu konstrukcjami*.

W ciągu najbliższych dwóch lat drewniane konstrukcje mają stanowić 18,4% nowo wybudowanych prywatnych mieszkań oraz 59,4% budownictwa socjalnego*.

Również w Niemczech widać wyraźną poprawę. W ciągu ostatnich lat liczba pozwoleń na budowę spadała. W 2006 r. wydano ich łącznie 23 819, a rok później już tylko 17 390**. Dopiero 2011 r. przyniósł wyraźną poprawę i powrót do trendu wzrostowego. Liczba pozwoleń osiągnęła wtedy 22 898**. U naszych zachodnich sąsiadów zatwierdzono w 2011 r. około 145 000 pozwoleń na budowę, z czego blisko 15,8% stanowiły właśnie konstrukcje drewniane**. Są one szczególnie popularne w Saarze (40,2% zatwierdzonych konstrukcji), Badenii-Wirtembergii (24%) oraz w Bawarii i Hesji  (19,5%)**.

Popularność drewna ściśle wiąże się z jego parametrami i uniwersalnością. Drewno pozwala znacznie zredukować m.in. koszty energii potrzebnej do ogrzewania, ponieważ tego typu konstrukcje szybciej się nagrzewają i przede wszystkim dobrze trzymają zmagazynowane ciepło. W dodatku jest lekkim i przyjaznym w obróbce surowcem, co pozwala na stawianie domów nawet w miejscach mało korzystnych gruntowo.

Natomiast w Polsce jednym z czynników wpływających na wybór technologii drewnianych jest przystępna cena. Średnia cena domu może być nawet o 15 – 20% niższa od budowanego metodą murowaną, a czas realizacji inwestycji aż czterokrotnie krótszy. Branża konstrukcji drewnianych dopiero jest odkrywana w naszym kraju i w najbliższych latach możemy spodziewać się coraz większego zainteresowania oferowanymi przez nią rozwiązaniami.

Waldemar Zieliński
Prezes
Zarządu Fabryka Konstrukcji Drewnianych S.A.

*Dane pochodzą z ttjonline.com – http://www.ttjonline.com/news/timber-frame-set-for-25-market-share/
**Dane pochodzą z forstpraxis.de – http://www.forstpraxis.de/wieder-mehr-holzhaeuser-genehmigt

Udostępnij artykuł: