Doradcy z ZFDF zwiększają sprzedaż kredytów hipotecznych i gotówkowych. Branża doradztwa finansowego po II kwartale 2013 r.

Finanse i gospodarka

Firmy zrzeszone w Związku Firm Doradztwa Finansowego umacniają swoją pozycję na rynku. W II kwartale zwiększyły sprzedaż kredytów hipotecznych o 10,5%, pośrednicząc w ich udzielaniu na łączną kwotę 3,1 mld PLN. Doradcy z ZFDF nie koncentrują się wyłącznie na kredytach hipotecznych. W stosunku do pierwszego kwartału zwiększyli sprzedaż kredytów gotówkowych aż o 34%.

Więcej sprzedanych kredytów o 292,252 mln PLN

W drugim kwartale firmy członkowskie ZFDF odnotowały znaczny wzrost w sprzedaży kredytów hipotecznych. Osiem firm członkowskich udzieliło kredytów hipotecznych o łącznej wartości 3,1 mld PLN, czyli aż o 10,5% więcej niż pierwszych trzech miesiącach roku. Jak wskazują eksperci, to dobra wiadomość, oznaczająca stabilizację i szansę na poprawę sytuacji na rynku finansowym. Andrzej Oślizło, Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Expander Advisors: – Zmiana tendencji możliwa jest dzięki wzrostowi udziału klientów traktujących zakup nieruchomości jako inwestycję. Oni jako pierwsi dostrzegają bowiem, że okres spowolnienia gospodarczego dobiega końca i szanse na dalsze spadki cen mieszkań są niewielkie. Chcą więc wykorzystać niskie ceny i duży wybór lokali. Część z nich finansuje zakup z posiadanych oszczędności. Ci, którzy korzystają z zewnętrznego finansowania, udają się po pomoc do doradcy finansowego, który pomaga w doborze najkorzystniejszej oferty.
130820.zfdf.tabela.01.600x306

Jak wskazują eksperci ZFDF, na poprawę na rynku nieruchomości wpłynęły także działania banków. Jacek Dziadak, Wiceprezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Dom Kredytowy Notus: – Na początku lata widać było wzmożone zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Klienci chętnie sprawdzali swoją zdolność kredytową, pytali o najlepsze dla nich oferty kredytów. Z drugiej strony banki równie chętnie udzielały kredytów, chociaż dokładnie weryfikowały potencjalnych klientów. Szczegółowo badały ich zdolność kredytową, źródła osiągalnych dochodów i inne zobowiązania. Owszem, o kredyt nie było tak łatwo jak w rekordowych latach 2006-2008, jednak na pewno dużo łatwiej niż pomiędzy 2011 a 2012 r.

Ożywienie rynku w III kwartale?

Eksperci prognozują, że na przestrzeni najbliższych miesięcy należy spodziewać się dalszej poprawy sytuacji. – W drugiej połowie roku na wzrost sprzedaży na rynku nieruchomości i kredytów wpłynie z pewnością fakt, że banki będą dążyły do dalszego łagodzenia polityki kredytowej, a to za sprawą możliwości, jaką dała w rekomendacji S Komisja Nadzoru Finansowego. Druga połowa roku to także brak ofert na sto procent wartości nieruchomości, które z początkiem roku zostaną całkowicie wycofane z ofert banków. Klienci, którzy nie maja i nie przewidują możliwości odłożenia środków na wymagany od nowego roku wkład własny, będą w najbliższych miesiącach szturmować banki po tego typu oferty – przewiduje Jacek Dziadak (Notus, ZFDF).

Czynnikiem sprzyjającym są również rekordowo niskie stopy procentowe, które Rada Polityki Pieniężnej obniżała aż osiem razy. W najbliższym czasie, nie przewidujemy ich wzrostu. Przez kilka miesięcy, główna stopa procentowa powinna więc wynosić 2,5%. To przekłada się na spadek oprocentowania kredytów hipotecznych, a także na wzrost zdolności kredytowej. Nie można również zapomnieć, że w przyszłym roku ruszy program „Mieszkanie dla Młodych”, który również spowoduje zwiększony ruch na rynku – komentuje Andrzej Oślizło (Expander, ZFDF).

Rośnie sprzedaż kredytów gotówkowych

Branża finansowa dojrzewa i nie koncentruje swojej działalności wyłącznie na sprzedaży kredytów hipotecznych. W II kwartale, Doradcy odnotowali bowiem ogromny wzrost sprzedaży kredytów gotówkowych. Siedem firm sprzedało ich na łączną kwotę 254,097 mln PLN, czyli o 34% więcej niż w pierwszym kwartale 2013r.
130820.zfdf.tabela.02.600x295

Coraz częściej klienci korzystają z pomocy doradców nie tylko w zakresie kredytów hipotecznych, ale również kredytów gotówkowych. To wskazuje, że Polacy zaczynają doceniać korzyści, jakie daje porównanie ofert, ale także odczuwać ograniczenia w polityce kredytowej banków. Coraz więcej kredytobiorców zdaje sobie sprawę, jak różne mogą być koszty tego rodzaju kredytów w poszczególnych bankach. Tego typu oferty stają się także coraz trudniejsze do porównania np. ze względu na dołączane do nich ubezpieczenia czy inne produkty towarzyszące. W tej sytuacji rośnie potrzeba skorzystania z fachowej pomocy doradcy, który pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze – mówi Andrzej Oślizło (Expander i ZFDF).

Sprzedaż produktów inwestycyjnych

W II kwartale 2013 siedem firm członkowskich ZFDF pośredniczyło również w sprzedaży produktów inwestycyjnych o łącznej wartości 1,6 mld PLN.
130820.zfdf.tabela.03.600x281

Doradcy rosną w siłę

Jak pokazują najnowsze dane, rośnie zatrudnienie w sektorze doradztwa finansowego. W II kwartale tego roku liczba zatrudnionych doradców własnych wzrosła aż o 5%, z 3039 do 3182 osób. To oznaka wzrostu zapotrzebowania na tego typu usługi wśród Polaków. – W dobie niskiego oprocentowania lokat wielu Polaków poszukuje korzystnej alternatywy do ulokowania swoich oszczędności. W kontekście planowanych zmian w systemie emerytalnym tego typu wsparcie będzie coraz bardziej potrzebne – zwłaszcza w zakresie długoterminowego oszczędzania. Skorzystają na tym głównie firmy o rzetelnym podejściu do klienta, które nie zawiodły w przeszłości jego zaufania – mówi Andrzej Oślizło.

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego

Udostępnij artykuł: