Doradcy ZFDF kontynuują pasmo sukcesów sprzedażowych. Branża doradztwa finansowego po III kwartale 2013 roku

Finanse i gospodarka

Po sukcesach sprzedażowych w poprzednim kwartale, Doradcy zrzeszeni w Związku Firm Doradztwa Finansowego kontynuują dobrą passę. W III kwartale 2013 roku wypłacili ponad 3,2 mld PLN kredytów hipotecznych, zwiększając tym samym wolumen sprzedaży o prawie 10% w stosunku do poprzedniego kwartału. Wzrosty widoczne są także w sprzedaży produktów inwestycyjnych. Klienci powierzyli Doradcom ponad 20% więcej oszczędności niż w poprzednim kwartale.

Po sukcesach sprzedażowych w poprzednim kwartale, Doradcy zrzeszeni w Związku Firm Doradztwa Finansowego kontynuują dobrą passę. W III kwartale 2013 roku wypłacili ponad 3,2 mld PLN kredytów hipotecznych, zwiększając tym samym wolumen sprzedaży o prawie 10% w stosunku do poprzedniego kwartału. Wzrosty widoczne są także w sprzedaży produktów inwestycyjnych. Klienci powierzyli Doradcom ponad 20% więcej oszczędności niż w poprzednim kwartale.

Sprzedaż kredytów większa o prawie 10%

W trzecim kwartale 2013 roku firmy członkowskie ZFDF uczestniczyły w sprzedaży kredytów hipotecznych o wartości 3,23 mld PLN. To prawie 10% więcej niż w okresie od kwietnia do czerwca. Jak wskazują eksperci, przyczyn ożywienia na rynku kredytów hipotecznych szukać należy w zapowiadanych na początek roku zmianach legislacyjnych.

oslizlo.andrzej.01.250x166- W 2014 roku dotychczasowe zasady udzielania kredytów hipotecznych zostaną zmienione - tłumaczy Andrzej Oślizło, Prezes Zarządu Expander Advisors, Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego. - Zapowiadana szumnie nowa Rekomendacja S wprowadzi m.in. wymóg posiadania minimum 5% wkładu własnego i uniemożliwi udzielanie kredytów na dłużej niż 35 lat. Zmiany przyczynią się do poprawy stabilności rynku kredytowego - zmniejszą bowiem ryzyko związane z udzielaniem kredytów osobom, które nie są w stanie ich spłacić. Z drugiej jednak strony spowodują znaczne ograniczenie dostępności kredytów, szczególnie dla osób nie posiadających kapitału na wysoki wkład własny, który w 2017 roku ma sięgać minimum 20%.
131031.doradcy.tabela.01.600x291

dziadak.jacek.02.150x210Jak wskazują eksperci ZFDF, na wysoką sprzedaż kredytów hipotecznych wpłynęły także niskie koszty kredytu i ich duża dostępność. - Latem klienci ruszyli po mieszkania, zachęceni korzystnymi cenami nieruchomości, a także dostępnością kredytów, szczególnie tych na 100% wartości nieruchomości - twierdzi Jacek Dziadak, Wiceprezes Zarządu DK Notus, Wiceprezes ZFDF. - Na tak wysoki popyt wpływ miały także rekordowo niskie stopy procentowe, co przełożyło się na spadek WIBORu oprocentowania kredytów hipotecznych, a także wzrost zdolności kredytowej, która od początku roku wzrosła w sumie o około 12-15 procent.

Sprzedaż inwestycji większa o ponad 20%

Doradcy z ZFDF nie koncentrują swojej działalności wyłącznie na sprzedaży kredytów hipotecznych. W III kwartale pośredniczyli w sprzedaży produktów inwestycyjnych o łącznej wartości 1,99 mld PLN, zwiększając sprzedaż o ponad 347 mln PLN.
131031.doradcy.tabela.02.600x313

Jak przewidują eksperci, w najbliższych miesiącach należy spodziewać się dalszej poprawy sytuacji. - Kontrowersje związane z zapowiadanymi zmianami w systemie emerytalnym sprawiły, że duża część Polaków zaczęła myśleć o samodzielnym oszczędzaniu na przyszłość - twierdzi Andrzej Oślizło, Expander. - Niestety w tym zakresie jest jeszcze wiele do poprawy. Jak wynika z przeprowadzonych przez Expandera, DK Notus i KPF badań, jedynie 4,3% Polaków odkłada kapitał na starość. Przeważająca większość z nich nie zdaje sobie niestety sprawy, że wysokość ich emerytury z publicznego systemu będzie tak niska, że spowoduje istotny spadek poziomu ich życia.

Sprzedaż kredytów gotówkowych

W III kwartale sześć firm członkowskich ZFDF pośredniczyło również w sprzedaży kredytów gotówkowych o wartości 245 mln PLN.
131031.doradcy.tabela.03.600x259

Jak wskazują Doradcy z ZFDF, widoczny jest także wzrost zaufania do ich profesji. - Klienci chętnie korzystają z usług brokerów, szczególnie w okresach istotnych zmian na rynku, takich jak chociażby obecnie, kiedy czekamy na wejście w życie programu Mieszkanie dla Młodych, a także całkowitego wycofania ofert na 100% wartości nieruchomości, które bankom narzuciła Komisja Nadzoru Finansowego - twierdzi Jacek Dziadak, DK Notus, ZFDF. - To dobry moment dla branży doradztwa finansowego. Skorzystają na nim głównie firmy o rzetelnym podejściu do świadczonych usług, które w przeszłości dbały o interesy swoich Klientów - podsumowuje Andrzej Oślizło, Expander, ZFDF.

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF)

Udostępnij artykuł: