Doradcy ZFDF zwiększają sprzedaż kredytów hipotecznych i gotówkowych

Finanse i gospodarka

Doradcy zrzeszeni w Związku Firm Doradztwa Finansowego kontynuują pasmo sukcesów sprzedażowych. W IV kwartale 2013 roku pośredniczyli w kredytach hipotecznych na łączną kwotę 3,38 mld PLN, zwiększając tym samym wolumen sprzedaży o prawie 5 procent. Dobre wyniki ZFDF nie kończą się jednak na finansowaniu nieruchomości. Wzrost odnotowany został również w sprzedaży kredytów gotówkowych, których łączna kwota wyniosła 264,18 mln PLN.

Doradcy zrzeszeni w Związku Firm Doradztwa Finansowego kontynuują pasmo sukcesów sprzedażowych. W IV kwartale 2013 roku pośredniczyli w kredytach hipotecznych na łączną kwotę 3,38 mld PLN, zwiększając tym samym wolumen sprzedaży o prawie 5 procent. Dobre wyniki ZFDF nie kończą się jednak na finansowaniu nieruchomości. Wzrost odnotowany został również w sprzedaży kredytów gotówkowych, których łączna kwota wyniosła 264,18 mln PLN.

Sprzedaż kredytów większa o prawie 5 procent

Czwarty kwartał 2013 roku przyniósł wzmożone zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Firmy członkowskie ZFDF udzieliły ich o 4,7 proc. więcej niż w poprzednim okresie. - Zwiększone zainteresowanie kredytami hipotecznymi w minionym kwartale wynikało z kilu przyczyn. Najważniejszą była poprawiająca się sytuacja gospodarcza. Optymistyczne prognozy dotyczące przyszłości w połączeniu z niskimi stopami procentowymi i spadającymi od kilku lat cenami mieszkań wywołały popyt inwestycyjny na rynku nieruchomości - twierdzi Andrzej Oślizło, Prezes Zarządu Expander Advisors, Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego. - Pojawiło się przekonanie o tym, że obecnie jest już dobry moment na inwestycje w mieszkania. To z kolei wywołało odbicie cen i wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi.

- Na ożywienie rynku wpływ miały także rekordowo niskie stopy procentowe - twierdzi Jacek Dziadak, Wiceprezes Zarządu Domu Kredytowego Notus, Wiceprezes Związku Firm Doradztwa Finansowego. - Rada Polityki Pieniężnej wstrzymuje się z ich podwyższeniem, co przekłada się na atrakcyjne oprocentowanie kredytów hipotecznych. Połączenie ich z, wciąż niskimi, cenami mieszkań skłania wiele osób do zakupu tych nieruchomości jako formy inwestycji. Na rynku pierwotnym zaobserwowano liczbę transakcji, jakiej nie notowano od 2007 roku.

140206.zfdf.01.450x243

Zgodnie z zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego IV kwartał 2013 r. był również ostatnim momentem na uzyskanie kredytu hipotecznego na 100% wartości nieruchomości. - Z pewnością na rynek kredytów hipotecznych w IV kwartale 2013 r. pozytywny wpływ miało również wprowadzenie od 2014 r. zakazu udzielania kredytów bez wkładu własnego. Wiele osób przyspieszało decyzję o zakupie, aby uniknąć konieczności sfinansowania 5% ceny mieszkania z własnych środków - twierdzi Andrzej Oślizło, Prezes Zarządu Expander Advisors, Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Choć w tym roku obowiązuje już wymóg posiadania 5% wkładu własnego, to nie oznacza jednak, że należy spodziewać się spowolnienia akcji kredytowej. Wręcz przeciwnie - Negatywny wpływ Rekomendacji S powinien z nadwyżką zniwelować start programu Mieszkanie dla młodych. Młodzi, którzy nie posiadają oszczędności na wkład własny otrzymają dopłatę, która ten wkład pokryje. Na zakup zapewne zdecydują się również ci, którzy w 2013 r. odkładali decyzję w oczekiwaniu na nowy program dopłat. Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy powinna natomiast zachęcać do zakupu czy zmiany mieszkania także tych, którzy nie mogą liczyć na dopłatę - twierdzi Andrzej Oślizło, Expander.

Rośnie sprzedaż kredytów gotówkowych

Doradcy ZFDF nie koncentrują się jednak wyłącznie na sprzedaży kredytów hipotecznych. W IV kwartale pośredniczyli także m.in. w sprzedaży kredytów gotówkowych na łączną kwotę 264,18 mln PLN. Tym samym udzieli ich o 7,7 proc. więcej niż w III kwartale.

140206.zfdf.02.450x230

- Coraz częściej trafiają do nas osoby zainteresowane bezpiecznymi formami zasilania domowego budżetu. Dostrzegają zalety wynikające z możliwości zestawienia wielu ofert w jednym miejscu oraz pomocy w ich wyborze. Jest to atrakcyjne rozwiązanie nie tylko ze względu na oszczędność czasu, ale również na możliwość świadomego wyboru najkorzystniejszej opcji - twierdzi Andrzej Oślizło, Expander.

Sprzedaż produktów inwestycyjnych

W IV kwartale 2013 roku sześć firm członkowskich ZFDF pośredniczyło również w sprzedaży produktów inwestycyjnych na łączną kwotę 1,89 mld PLN.

140206.zfdf.03.450x229

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego

Udostępnij artykuł: