Dostępność kredytów hipotecznych spadła

Finanse i gospodarka

Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC spadł do poziomu 115,33 pkt. Do kwietniowego rekordu brakuje mu ponad 3 punktów.

Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC spadł do poziomu 115,33 pkt. Do kwietniowego rekordu brakuje mu ponad 3 punktów.

Obliczany każdego miesiąca przez Open Finance i TVN CNBC Indeks Dostępności Kredytowej (IDK), który obrazuje sytuację na rynku kredytów hipotecznych w złotych, spadł we wrześniu o 1,04 pkt (0,89 proc.) i wynosi 115,33 punktów.

Wskaźnik wyliczany jest na podstawie trzech parametrów rynkowych: średniej marży, maksymalnego możliwego LtV oraz zdolności kredytowej. Tym razem zmiana indeksu pozostała pod wpływem spadu zdolności kredytowej spowodowanej obniżeniem średniej pensji ogłaszanej przez Główny Urząd Statystyczny o 20 zł w ujęciu brutto. W efekcie obliczana na potrzeby indeksu zdolność kredytowa rodziny 2+1 o zarobkach równych dwukrotności średniej pensji spadła z 446,5 do 438,8 tys. złotych.

111006.dost.kred.01.550x

Patrząc na indeks w ujęciu rocznym widać, że dynamika jego wzrostu spadła. Od czerwca ubiegłego roku do kwietnia br. wzrost rok do roku wynosił każdego miesiąca więcej niż 8 procent. Tymczasem w sierpniu 2011 r. różnica wyniosła 5,5 proc., a we wrześniu tylko 4,31 procent. W ujęciu rocznym jest to drugi najniższy wzrost od początku kalkulowania IDK.

111006.dost.kred.02.450x

Spowolnienie dynamiki wzrostu indeksu jest bez wątpienia skutkiem z jednej strony sytuacji na globalnych rynkach (banki bojąc się kryzysu nie chcą zbyt lekko udzielać kredytów), a z drugiej działań Komisji Nadzoru Finansowego - za kilka miesięcy w życie wejdzie druga część nowej rekomendacji S, która ograniczy zdolność kredytową osób chcących zadłużyć się na więcej niż 25 lat.

Indeks Dostępności Kredytowej powstaje na podstawie uśrednionych ofert 11 banków z rynkowej czołówki pod względem sprzedaży kredytów. Na indeks nie wpływają oferty instytucji sprzedających niewielką liczbę kredytów, ale jeśli chodzi o parametry, znacznie odbiegające od rynkowych średnich. Na comiesięczny wynik indeksu wpływają trzy parametry: maksymalne możliwe LtV (stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczającej go nieruchomości), bankowa marża oraz maksymalna zdolność kredytowa wyliczona dla rodziny zarabiającej dwukrotność średniej krajowej, podawanej co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. IDK uwzględnia zatem zarówno podejście banków (maksymalne LtV i marża), jak i zmianę zarobków Polaków.

W związku z błędnymi danymi przesłanymi przed miesiącem przez jeden z banków byliśmy zmuszeni do zrewidowania poziomu indeksu. Poprawny odczyt sierpniowy powinien wynieść 116,37, a nie 117,70 punktów.

Marcin Krasoń, Open Finance

Udostępnij artykuł: