Dotacje na kapitał obrotowy: blisko 430 tys. zł z unijnych środków na pomoc w koronakryzysie, średnie firmy mogą składać wnioski

Firma

Średnie firmy, które zanotowały spadek obrotów o co najmniej 30% mogą od połowy czerwca składać wnioski o dotacje na kapitał obrotowy, poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Budżet programu stanowi to 2,5 mld zł.

Mężczyzna trzymający pieniądze
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski

Średnie firmy, które zanotowały spadek obrotów o co najmniej 30% mogą od połowy czerwca składać wnioski o dotacje na kapitał obrotowy, poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Budżet programu stanowi to 2,5 mld zł.

Min. @M_Jarosinska: średnie #firmy, które zanotowały spadek obrotów o co najmniej 30% mogą od połowy czerwca składać wnioski o dotacje na kapitał obrotowy #koronawirus @parpgovpl

"Z problemami utraty płynności finansowej borykają się szczególnie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego też przygotowaliśmy wsparcie dla tych firm w postaci bezzwrotnych dotacji na wydatki związane z ich bieżącą działalnością" - powiedziała Jarosińska-Jedynak w trakcie wideokonferencji, organizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Dotacje na kapitał obrotowy to instrument, który będzie wdrażany na poziomie krajowym.

Ma być finansowany z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej (POPW) dla średnich firm z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego z budżetem 0,5 mld zł.

Oraz z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) w wysokości 2 mld zł dla firm z pozostałych jedenastu województw.

Czytaj także: Jest pierwsza lista pozytywnie ocenionych wniosków z programu: Dotacje na kapitał obrotowy

Wsparcie dla małych przedsiębiorstw, mikroprzedsiębiorców oraz prowadzących jednoosobową działalność

Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że wspólnie z marszałkami województw Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) przygotowało też wsparcie dla małych przedsiębiorstw, mikroprzedsiębiorców oraz prowadzących jednoosobową działalność. Marszałkowie województw mają przeznaczyć na ten cel 500 mln zł. Jarosińska-Jedynak nie wykluczyła jednak możliwości zwiększenia puli tych środków.

Dotacje na kapitał obrotowy dla średnich firm będzie można przeznaczyć na bieżąca działalność, np. pokrycie kosztów gazu, prądu, najem powierzchni, zakup towarów, ubezpieczeń.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa 4.0: mikropożyczki dla przedsiębiorców wciąż dostępne, umorzenie bez wniosku >>>

"Z dotacji […] będą mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy odnotowali co najmniej 30% spadek obrotów w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 wobec poprzedniego miesiąca tego roku lub też analogicznego miesiąca ubiegłego roku" - wyjaśniała Jarosińska-Jedynak.

Wysokość dotacji będzie uzależniona od poziomu zatrudnienia

Wysokość dotacji będzie uzależniona od poziomu zatrudnienia w przedsiębiorstwie. I tak na przykład firma, która zatrudnia 249 pracowników może otrzymać maksymalnie 430 tys. zł wsparcia. Warunkiem jest prowadzenie działalności w okresie, za który firma otrzyma wsparcie.

Wnioski będzie można składać od 15 czerwca do 31 lipca, jedynie w formie elektronicznej. Naborem zajmuje się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Pomoc ma być udzielana do końca 2020 roku.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: