Dow Jones i Nasdaq, najlepszy tydzień dla akcji od 2020 roku

Finanse osobiste

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów, a amerykańskie giełdy zanotowały najlepszy tydzień od 2020 roku. W centrum uwagi rynków pozostaje rosyjska agresja militarna na terenach Ukrainy. Nie jest jasny efekt dialogu Joe Biden - Chin Xi Jinping.

Byk z Wall Street, NYSE Nowy Jork
Byk z Wall Street, NYSE Nowy Jork. Fot. R.Lidke

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów, a amerykańskie giełdy zanotowały najlepszy tydzień od 2020 roku. W centrum uwagi rynków pozostaje rosyjska agresja militarna na terenach Ukrainy. Nie jest jasny efekt dialogu Joe Biden - Chin Xi Jinping.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 274 punkty, czyli 0,80 proc. i wyniósł 34.754,93 pkt. Indeks wzrósł piąty dzień z rzędu.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,17 proc. i wyniósł 4.463,12 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 2,05 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.893,84 pkt.

W skali całego tygodnia Dow Jones zyskał 5,4 proc., S&P 500 wzrósł o 5,5 proc., a technologiczny Nasdaq poszedł w górę o 8,1 proc.

Dno już było?

„Na szczęście oczekiwania inwestorów co do inflacji w ciągu następnych pięciu lat zostały nieco obniżone, co, jeśli się utrzyma, będzie pomocne dla Fedu i rynków pomimo nieco wyższych stóp procentowych” – powiedział John Vail, szef strategii globalnej w Nikko Asset Management.

„Inwestorzy nadal obserwują geopolitykę, ale uwaga skupia się teraz bardziej na marżach, w jaki sposób ceny towarów wpłyną na firmy i ich prognozy zysków. Mamy teraz bardziej ostrożny pogląd na rynek akcji, ale spodziewamy się, że rynki utrzymają się w pewnym przedziale, ponieważ widzieliśmy już dno spadków, o ile wojna nie przyjmie bardziej negatywnego obrotu” - powiedział Patrick Nielsen, zastępca dyrektora generalnego w Mapfre Asset Management.

Rozmowy z Chinami

Prezydent USA Joe Biden w piątek rozmawiał ponad dwie godziny ze swoim chińskim odpowiednikiem o rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Chińskie media podają, że prezydent Chin Xi Jinping przekazał Bidenowi, że jego kraj nie chciał, żeby doszło do ataku na Ukrainę.

Relacjonując przebieg rozmowy podczas telefonicznego briefingu prasowego, wysoka rangą przedstawicielka administracji stwierdziła, że rozmowa była "bezpośrednia, merytoryczna i szczegółowa", zaś prezydent USA dokładnie i precyzyjnie wyłożył swojemu chińskiemu odpowiednikowi, czego może się spodziewać, jeśli Chiny zdecydują się na pomoc Rosji.

"Chiny podejmą własne decyzje w tej sprawie" - zaznaczyła, odsyłając dziennikarzy do oficjalnego komunikatu Chin z rozmowy. Napisano w nim, że "Chiny są za pokojem i są przeciwko wojnie", podtrzymaniem zasad prawa międzynarodowego oraz są gotowe do dostarczenia pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Xi miał też wezwać do dialogu USA i NATO z Rosją na temat obaw dotyczących bezpieczeństwa zarówno Rosji, jak i Ukrainy.

Wzrosty liderów rynku

Boeing zyskał 1 proc. po doniesieniach, że producent samolotów negocjuje duży kontrakt z Delta Airlines.

Salesforce i Apple znalazły się wśród najmocniej zyskujących firm wchodzących w skład indeksu Dow. Pierwsza z tych spółek podrożała o 2 proc., a druga o ponad 1 proc.

Nvidia zyskała ponad 5 proc., Twitter podrożał 3,9 proc., po 3 proc. rosły akcje Paycom i Fortinet.

Akcje FedEx spadały o 4 proc. po tym, jak amerykańska firma dostawcza odnotowała niższy niż oczekiwano zysk kwartalny w związku z niedoborem siły roboczej, podczas gdy pandemia zaszkodziła również wzrostowi przychodów w okresie świątecznym.

GameStop szedł w górę o 6 proc., po tym, jak sprzedawca gier wideo ogłosił, że otworzy miejsce sprzedaży tokenów NFT.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: