Draghi wywołuje wzrosty na Wall Street

Komentarze ekspertów

Mimo podtrzymania dotychczasowej retoryki, wczorajsze posiedzenie ECB w znaczący sposób wpłynęło zarówno na sytuację na rynku walut, jak i akcji. Zgodnie z przewidywaniami analityków, zdecydowanie ważniejsze od treści samego komunikatu okazało się wystąpienie Mario Draghiego.

W czasie konferencji prasowej szef ECB zapowiedział, że kierowana przez niego instytucja jest gotowa podjąć kolejne kroki w celu pobudzenia inflacji, jeśli obecne działania okazałyby się niewystarczające. Jego zdaniem, dalsze łagodzenie polityki monetarnej jest zbieżne z wcześniejszymi zapowiedziami i stanowi odpowiedź na pogłębiające się różnice między najbardziej rozwiniętymi obszarami gospodarczymi świata, co inwestorzy zinterpretowali jako zapowiedź wprowadzenia – wzorowanego na amerykańskim QE – programu luzowania ilościowego. W efekcie, kurs EUR/USD spadł wczoraj do poziomu 1.2366, podczas gdy amerykańskie indeksy wzniosły się nowe szczyty – na zamknięciu Dow Jones zyskał 0.40%, natomiast S&P 500 – 0.38%.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących aktualną sytuację ekonomiczną w Niemczech. Popołudniu uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągną natomiast wiadomości docierające ze Stanów Zjednoczonych – poznamy m.in oficjalne informacje na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (prognoza 233K) oraz stopy bezrobocia (prognoza 5.9%) w USA.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: