Draghi zachowa status quo

Komentarze ekspertów

Ze względu na niewielką liczbę publikacji makroekonomicznych, środowa sesja na światowym rynku finansowym upłynęła wyjątkowo spokojnie. Uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu w dalszym ciągu przyciągały wiadomości na temat przyszłości polityki monetarnej Eurostrefy.

Mimo spekulacji związanych z możliwością rozpoczęcia programu luzowania ilościowego, większość ekonomistów ankietowanych przez agencje Reutera uważa, że na wrześniowym posiedzeniu ECB Mario Draghi podejmie decyzję o utrzymaniu statusu quo, o ile dane obrazujące aktualną sytuację ekonomiczną w Eurostrefie nie będą wskazywały na rosnące ryzyko wystąpienia deflacji. Nie ulega wątpliwości, że kluczowe znaczenie będą miały w tym przypadku informacje o dynamice inflacji HIPC w strefie euro, które poznamy w najbliższy piątek.

Tymczasem, podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów z Europy przyciągną wiadomości na temat nastrojów panujących w Eurostrefie. W ciągu dnia zostaną także opublikowane dane obrazujące dynamikę inflacji CPI (prognoza 0.0% m/m i 0.8% r/r) w Niemczech. Popołudniu zza Oceanu napłyną natomiast cotygodniowe informacje o liczbie złożonych wnioskó w o zasiłki dla bezrobotnych (prognoza 300K) oraz PKB w II kwartale (prognoza 3.9% k/k).

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: