Druga fala COVID-19 pogorszyła prognozy wzrostu PKB Polski na 2021 rok

Gospodarka

Euler Hermes obniżył prognozę wzrost gospodarczego Polski o 1 pkt proc. do 3,2% w 2021 r., w bieżącym roku analitycy spodziewają się spadku PKB o 3,7%.

Koronawirus COVID-19 na tle wykresu gospodarczego
Fot. stock.adobe.com/denisismagilov

Euler Hermes obniżył prognozę wzrost gospodarczego Polski o 1 pkt proc. do 3,2% w 2021 r., w bieżącym roku analitycy spodziewają się spadku PKB o 3,7%.

"Całoroczna prognoza wzrostu gospodarczego w Polsce w 2021 r., wyniesie +3,2%, co oznacza spadek wobec poprzedniej prognozy o 1 pkt proc. Główne powody to przeniesienie ujemnych efektów spadku w IV kw. 2020 r. na początek 2021 r. oraz stopniowe znoszenie obostrzeń przez rząd" - czytamy w komunikacie.

Koszt ekonomiczny drugiej blokady

Analitycy Euler Hermes szacują, że krótkoterminowy koszt ekonomiczny drugiej blokady będzie stanowił ok. 50% skutków gospodarczych, jakie Polska poniosła w okresie marzec-maj.

W rezultacie prognozowany jest spadek realnego PKB o około -4,3% w IV kw. w porównaniu kw/kw, oraz skorygowany w górę względem wcześniejszych prognoz do -3,7% w całym 2020 roku.

Zakłócenia w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw

Ponadto zakłócenia w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw, których powodem była sytuacja w Azji i które przyczyniły się do recesji w sektorze przemysłu wiosną są obecnie ograniczone, podano także.

"Mniejszy skutek drugiego lockdownu dla gospodarki wynika także z udział sektora usług w wytwarzanej wartości dodanej, który jest w Polsce, podobnie jak w całej Europie Środkowo-Wschodniej niższy niż w krajach zachodnioeuropejskich (w Polsce wynosi 65,5%, podczas gdy w Europie Zachodniej odpowiednio 70% i więcej - np. 74,5% w Hiszpanii i 78,9% we Francji)" - oceniają analitycy.

W I kw. 2021 nastąpi niewielki wzrost PKB

Euler Hermes prognozuje, że w I kw. 2021 nastąpi niewielki wzrost PKB, zaś w II kwartale spodziewają się, że nie nastąpi tak szerokie otwarcie gospodarki przez rząd, jak miało to miejsce latem 2020 roku.

Zdaniem analityków, szczepienia przeciwko COVID-19 mogą mieć pozytywny wpływ na gospodarkę w II połowie roku 2021.

Czytaj także: PKB w III kwartale 2020 r. w dół o 1,6 proc. rdr, jesienna fala COVID-19 znowu obniży aktywność gospodarczą >>>

"Niewypłacalność polskich firm wzrośnie o blisko + 20% jeszcze w 2020 r., a podobnego wzrostu można się spodziewać w przyszłym roku, ponieważ upadłości po recesji często następują z opóźnieniem. Co więcej, można spodziewać się tego zwłaszcza, że w 2021 r. środki publiczne mające na celu wsparcie gospodarki i poszczególnych firm będą stopniowo ograniczane" - podsumowano w materiale.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: