Techniki i technologie: Drugie ucho

BANK 2010/10

Telefony komórkowe nie są tak bezpieczne, jak nam się powszechnie wydaje. Wszelkie treści - zarówno rozmowy, SMS-y, jak i e-maile - mogą być przechwytywane nawet przez przeciętnych, niezbyt zamożnych informatyków (nie mówiąc o świetnie wyposażonych służbach wywiadowczych). Wielcy producenci i operatorzy nie robią na razie wiele, by zmienić ten stan rzeczy. Czy bankowiec podróżujący w basenie Zatoki Perskiej może być więc pewien poufności prowadzonej przez siebie korespondencji?

Mieczysław T. Starkowski

Od dawna żyjemy w świecie pełnym rozmaitych niebezpieczeństw. Coraz lepiej zorganizowana przemoc fizyczna w różnych formach występuje niemal w każdym zakątku ziemi. W niektórych krajach jest wręcz na porządku dziennym.

Jakiś czas temu pojawiło się jednak zupełnie nowe zjawisko: terroryzm sieciowy. Jest ono tym groźniejsze, że agresorzy są trudno uchwytni, bowiem działają z oddali. Mogą zawładnąć naszymi komputerami i telefonami komórkowymi, wykradając dane stanowiące tajemnicę handlową firmy, a nawet decydujące o bezpieczeństwie państwa.

W imię wyższych celów

Na co dzień mamy do czynienia ze swoistą walką ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: