Dwie elektrownie jądrowe w Polsce do 2043 roku?

ESG

Ministerstwo Energii (ME) zakłada, że Polska powinna zbudować dwie elektrownie jądrowe do 2043 r. - na północy i w centrum kraju, poinformował dyrektor departamentu energii jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski.

Elektrownia atomowa
Fot. Pixabay.com

Ministerstwo Energii (ME) zakłada, że Polska powinna zbudować dwie elektrownie jądrowe do 2043 r. - na północy i w centrum kraju, poinformował dyrektor departamentu energii jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski.

Józef Sobolewski z @MinEnergii: do 2033 r. chcemy uruchomić pierwszy blok elektrowni jądrowej, a łącznie chcemy zbudować 6 bloków #ElektrowniaJądrowa

"Do 2033 r. chcemy uruchomić pierwszy blok elektrowni jądrowej, a łącznie chcemy zbudować 6 bloków. Nie mówimy jaka będzie łączna moc, ale szacujemy ją na 6-9 GW" - powiedział Sobolewski podczas konferencji "Przyszłość energii jądrowej - raport Massachusetts Institute of Technology".

Jedna lokalizacja na północy Polski, a druga w Polsce centralnej

"Planujemy zakończyć budowę dwóch elektrowni jądrowych do mniej więcej 2043 r. Jest już zdeterminowana lokalizacja na północy Polski, a druga lokalizacja będzie w Polsce centralnej. Jest ona związana z tym, co się tam dzieje, z wyczerpywaniem się złóż węgla brunatnego" - dodał dyrektor.

Koszt budowy 6-9 GW mocy jądrowych to 100-135 mld zł

Znowelizowany Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) jest gotowy, ale jego zatwierdzenie może nastąpić dopiero po przyjęciu Polityki Energetycznej Polski (PEP) do 2040 r., poinformował również Józef Sobolewski. Na podstawie dokonanych w departamencie analiz oszacowano, że koszt inwestycji w bloki jądrowe o mocy 6-9 GW to 100-135 mld zł, rozłożonych na 20-25 lat."W 2017 i 2018 intensywne pracowaliśmy nad programem. Nie ukrywam, że program jest gotowy, ale to jest kwestia pewnego następstwa - najpierw polityka energetyczna" - powiedział Sobolewski podczas konferencji "Przyszłość energii jądrowej - raport Massachusetts Institute of Technology".Podkreślił między innymi, że odbył się szereg wizyt studyjnych w różnych krajach - na budowach elektrowni i w elektrowniach nuklearnych."Analizowaliśmy różne rozwiązania. Jeśli chodzi o koszty inwestycji, to różne liczby krążą. Wiarygodne dane na temat tego, ile wyniesie koszt  poznamy, jak podpiszemy umowę z generalnym wykonawcą" - powiedział dyrektor.Według analiz ME, koszty wytwarzania energii w elektrowni jądrowej to od 150 zł/MWh przy gwarancjach Skarbu Państwa do 450 zł/MWh przy projekcie czysto komercyjnym."Koszt inwestycji w energetykę jądrową o mocy 6-9 GW to według wyliczeń departamentu 100-135 mld zł, oczywiście rozłożone na 20-25 lat" - wskazał Sobolewski.

Nowelizacja specustawy jądrowej

Ministerstwo planuje także nowelizację specustawy jądrowej, której celem jest przyspieszenie procedur."Oczekujemy w lutym zakończenia prac legislacyjnych i przekazania projektu do uzgodnień międzyresortowych. Chcemy żeby dokument znalazł się w parlamencie jeszcze w tym kwartale" - powiedział dyrektorW planach jest także ustawa powołująca Narodowe Laboratorium Energii Jądrowej i decyzje dotyczące utworzenia nowego składowiska odpadów promieniotwórczych.Projekt "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." (PEP) zakłada uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW do 2033 r. i bloków o mocy łącznie 6-9 GW do 2043 r.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: