Dwugłos: Czy państwo powinno ustalać maksymalną wysokość pensji menedżerów bankowych

BANK 2009/10

To jest sprawa, nad którą warto się zastanowić. Najpierw jednak trzeba pomyśleć, jakimi metodami uzyskać taki efekt. Trzeba to zrobić tak, aby nie strzelić sobie w stopę. Warto, żeby banki, oszczędzając na pensjach swoich managerów stworzyły korzystniejsze warunki korzystania z kredytów dla ludzi, czy zmniejszyły koszty obsługi rachunków.  

Ważne jest to, gdzie trafi ta różnica między dotychczasowymi wynagrodzeniami a potencjalnie zaoszczędzonymi sumami. Jeżeli ta kwota ma rzeczywiście spowodować większą dostępność do produktów bankowych dla obywateli, to warto się o to bić. Gdyby natomiast ta regulacja miała wyłącznie służyć spełnieniu żądań tych, którzy zazdroszczą wysokich pensji bankowcom, to mijałoby się to z celem. Warto, żeby rząd zaczął prowadzić rozmowy z właścicielami banków o wprowadzeniu pewnych widełek w wynagrodzeniach dla menedżerów. Rozwarstwienie pensji ich i zwykłych ludzi aż kłuje w oczy i ma prawo burzyć opinię publiczną – zwłaszcza teraz, kiedy apelujemy o oszczędność i zaciskanie pasa. Pomysł jest dobry, należy go tylko zgrabnie ująć w ramy pewnych regulacji, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: