Dwupokojowe 30-40 metrowe

Finanse i gospodarka

Jaki kredyt, taki wybór. Jakie zapotrzebowanie, taka oferta deweloperów. Najchętniej wybieramy dziś małe dwójki, których deweloperzy coraz więcej dostarczają na rynek

Osoby zastanawiające się nad kupnem mieszkania poszukują dziś lokali o mniejszej powierzchni niż klika lat temu. Powodem jest niższa zdolność kredytowa. Deweloperzy szybko przystosowali się do warunków panujących na rynku i w nowych inwestycjach oferują lokale o małych powierzchniach. Mieszkaniami zdecydowanie najbardziej poszukiwanymi na rynku są dwójki. W większych miastach stanowią połowę oferty na rynku pierwotnym.

Połowa oferty deweloperów to dwójki

W Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu co drugie mieszkanie deweloperskie to lokal z dwoma pokojami. W Warszawie, Gdańsku i Katowicach stanowią 40 proc. oferty rynku nowych mieszkań. We wszystkich analizowanych przez Emmerson miastach dominująca część oferty deweloperów to właśnie mieszkania dwupokojowe.

Ich metraż systematycznie obniża się. W rozpoczynanych inwestycjach projektowane są teraz 2- pokojowe lokale o wielkości 30-40 mkw. najczęściej z aneksem zamiast osobnej kuchni. Podobnie dzieje się z mieszkaniami 3- pokojowymi, które na nowych osiedlach coraz częściej nie osiągają nawet 50 mkw.

Kawalerki, których w zależności od miasta jest od 6 do 13 proc. w ofercie deweloperów, nie są konkurencją dla mieszkań dwupokojowych. Nieznacznie większe, kompaktowe dwa pokoje są bowiem o wiele bardziej funkcjonalne, a ich wybór jest coraz większy. Dwupokojowe mieszkania w największych miastach mają dziś średnio 41 mkw., podaje serwis RynekPierwotny.com. i od roku skurczyły się o ok. 4 mkw. Takie lokale najszybciej się dziś sprzedają, a szczególnie popularne są wśród młodych małżeństw.

Ceny dwupokojowych

Najtańsze dwupokojowe mieszkania w Warszawie kosztują ok. 212 tys. zł, we Wrocławiu i Krakowie ok. 170 tys. zł, a w Poznaniu 173,6 tys. Tak nisko wyceniane oferty można jednak liczyć na palcach, podkreślają analitycy serwisu RynekPierwotny.com.

Ze względu na mniejsze powierzchnie mieszkania dwupokojowe nie mają wygórowanej ceny całkowitej. Ta z kolei odgrywa kluczowe znaczenie w czasie badania zdolności kredytowej.

– Zarówno na naszym poznańskim osiedlu Red Park, jak warszawskim osiedlu Apha klienci najchętniej kupują mieszkania o powierzchni do 45 mkw. Najszybciej znikają z oferty małe lokale z dwoma pokojami. Taki wybór większości klientów determinuje ogranicza zdolność kredytowa. Ze względu na utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych w inwestycji realizowanej przy Lasku Dębieckim w Poznaniu oferujemy dogodny system płatności 15/85. Do sierpnia nasi klienci wpłacają tylko 15 proc. ceny, a dopłaty pozostałej części dokonują dopiero w drugiej połowie przyszłego roku przy odbiorze kluczy – wyjaśnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development. – W naszych inwestycjach w Poznaniu i Warszawie mamy jeszcze pojedyncze mieszkania, które kwalifikują się do programu Rodzina na swoim, więc klienci mogą jeszcze skorzystać z dopłat.

Co kupimy za średnią pensję

Przeciętne wynagrodzenie w maju br. wyniosło 3617,98 zł brutto (wg GUS w sektorze przedsiębiorstw). Analitycy Emmerson sprawdzili, w jakim mieście ile kupimy za tą kwotę.

Dziś za przeciętny miesięczny dochód netto można najwięcej mkw. nowego mieszkania nabyć w Łodzi i Katowicach, bo tam mieszkania na rynku deweloperskim są najtańsze. Kosztują odpowiednio 5 tys. i 5,4 tys. zł/mkw.

W takich miastach jak Gdańsk, Wrocław, Poznań, Kraków dostaniemy już mniej, od 0,37 do 0,42 mkw. Przeciętna ofertowa cena mieszkań deweloperskich wynosi w nich bowiem od 6,2 tys. zł/mkw. w Gdańsku do 6,9 tys. zł/mkw. w Krakowie.

Zdecydowanie najmniej za średnie krajowe wynagrodzenie zakupimy na stołecznym rynku pierwotnym, gdzie 1 mkw. mieszkania kosztuje 8,3 tys. zł. Należy jednak zaznaczyć, że przeciętne zarobki mogą się znacznie różnić w poszczególnych regionach kraju. W Warszawie należą do najwyższych w Polsce. Biorąc więc pod uwagę rzeczywistą wielkość dochodów w tym mieście powierzchnia nowego lokum, jakie można nabyć będzie odpowiednio wyższa.

Źródło: RED Real Estate Development

Udostępnij artykuł: