Dymisja Czerwińskiej kwestią najbliższych dni? „Minister nie zgodzi na deficyt budżetowy zadeklarowany przez Morawieckiego”

Gospodarka

Minister finansów Teresa Czerwińska
Fot. KPRM

Minister finansów Teresa Czerwińska może podać się do dymisji nawet w ciągu najbliższych dni, wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej".

Dymisja pewna? Minister #Czerwińska nie zgodzi się firmować #budżet, w którym #deficyt zbliża się do 3 proc. #Morawiecki @MF_GOV_PL

„Minister Teresa Czerwińska, która przebywała na zwolnieniu lekarskim, być może wróci do pracy tylko na krótko. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że złożenie przez Czerwińską dymisji może być kwestią bardzo krótkiego czasu, może nawet najbliższych dni. Politycy PiS, z którymi rozmawialiśmy, zdają sobie sprawę, jak dużym problemem dla partii byłaby taka decyzja, dlatego trwają intensywne zakulisowe wysiłki, by ją odwlec” – czytamy w gazecie.

O wręczeniu dymisji przez minister finansów (która miała nie zostać przyjęta przez premiera) informowały kilka dni temu media, jednak wówczas resort finansów je zdementował.

„Minister Czerwińska, jak twierdzą eksperci i naukowcy znający jej poglądy, jest bardzo przywiązana do polityki ograniczania deficytu i na pewno nie zgodzi się firmować budżetu, w którym deficyt zbliża się do 3%. A to właśnie zadeklarował w sobotę premier Mateusz Morawiecki” – czytamy dalej.

 

Szef Kancelarii Premiera: deficyt na pewno nie przekroczy 3% PKB w 2020 r.

Tymczasem szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zadeklarował, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) może przejściowo wzrosnąć w 2020 r., ale na pewno nie przekroczy poziomu unijnego limitu wynoszącego 3% PKB.

– W tym roku deficyt jest zapisany na poziomie 1,7%, natomiast w roku 2020 deficyt może ulec przejściowo niewielkiemu wzrostowi, dlatego, że najnowsze propozycje programowe będą finansowane z uszczelnienia podatkowego państwa. Zanim to nastąpi, może tak być, że w 2020 r. ten deficyt nieco wzrośnie, ale na pewno nie przekroczy 3% – powiedział Dworczyk w wywiadzie dla Radia Zet. Na pewno nie zostanie uruchomiona procedura nadmiernego deficytu wobec Polski, dodał.

Informacje medialne o dymisji minister finansów Teresy Czerwińskiej określił jako „fake news”. – Ministerstwo Finansów było zaangażowane w przygotowanie tego programu – podkreślił Dworczyk.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w weekend, że w efekcie realizacji planów rządu deficyt może sięgnąć „2%, może nawet 3%” PKB”, ale zadeklarował, że rząd będzie starał się, żeby było poniżej 3%, „bo takie są reguły Unii Europejskiej, a my jesteśmy dobrym krajem członkowskim”.

 

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: