Dyrektywa o kredycie konsumenckim: Kredyt dla Europejczyka

NBS 2009/01

Unijna dyrektywa o kredycie konsumenckim powinna być wdrożona we wszystkich krajach członkowskich UE do końca 2009 r. Celem nowej regulacji jest zapewnienie klientom wszystkich banków jednakowych standardów oferty oraz dostępu do porównywalnych informacji.

Dotychczas obowiązujące w krajach członkowskich zasady udzielania kredytów konsumenckich opierały się na prawie krajowym. Dyrektywa ma na celu harmonizację regulacji prawnych w szczególności w zakresie informacji udzielanych przed zaciągnięciem kredytu, prawa do odstąpienia od umowy, przedterminowej spłaty i tzw. rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. W momencie wejścia w życie dyrektywy konsumenci zyskają prawo do wyboru oferty banków w swoim lub w innym państwie członkowskim. Wprowadzenie standardowego Europejskiego Arkusza Informacyjnego dotyczącego kredytu konsumenckiego ułatwi porównywanie ofert i może zachęcić także Polaków do korzystania z zagranicznych kredytów, np. w Niemczech. Z drugiej strony – przed polskimi bankami otworzy nowe możliwości świadczenia usług w innych krajach unijnych.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: